You are currently viewing ГОЛЕМА РАБОТА, ДВАЈЦА ПАТНИЦИ СЕДЕЛЕ НА ПОД 45 МИН. ВО АВТОБУС И СЕ ВОЗЕЛЕ ОД ВЕЛЕС ДО СКОПЈЕ!

КОЛУМНА: ВИОЛЕТА ПЕТКОВСКА, ЧЛЕН НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА РОДНА МАКЕДОНИЈА

И ПОСЛЕ СИ ОДЕЛЕ МЛАДИТЕ ОД ДРЖАВАТА, ќе си одат секако… Море усфета ќе фатат кога ние возрасните дозволивме една криминална власт или муртинската мафија со рамковните паразити во 21 век да живееме како во 19 век!

Се застанало, остарело и е нефункционално, а вие Македонци, наместо да се борите се прилагодувате на условите од 19 век и “опШесвото за сите” кое ви го пласира како вредност тоа зло на сите времиња кое можеше да се случи во Македонија!

Или да ги израмни рамковните од 16% по битност и вредност со Македонците само и само да им возврати што коалицираа со него за да ја земе власта!

Или популарно кажано да им ги шири рамките, оти како за 16% им биле мали требало побаеги широки да им бидат.!

Ехеее, толку широки што цела Македонија денес ја водат, а ја водат рамно во пеколот неспособни министри и функционери секаде кај што се они по институциите!

Во ништо не се вложува да се модернизира затоа што треба да им се исплаќаат плати на паразитите кои седат дома, огромни пари се трошат да им се прават преводи на албански на господата од ДУИ по институциите.

Абе, луксузи не на квадрат, на пет квадрати, а да не зборам за 150 нови коли купени на сред корона кризата кога народот умираше за лек и од негрижа!!

Така рамковните станаа во *опШесвото за сите* најголем приоритет на с*****, за нив мора се да има и тогаш кога нема лекови за децата со ретки болести и децата со инвалидитет!

А струјата што ја крадат ни ја вметнуваат во сметките под назив ЗАГУБА, а всушност тоа значи КРАДЕНА струја која е поделена по сметките на редовните плаќачи и им ја плаќаме ние!

Ова е налик на небитна работа, голема работа двајца патници немале седиште и 45 мин седеле по подот на автобусот, но… По овие навидум *мали* нешта се цени функционслноста, способноста и (не)домаќинското работење на власта.

Ако еден возен ред не можат да направат и модерен начин на плаќање, зошто тогаш воопшто служат тие картици за дигитално плаќање, ако не можат секаде да се користат?!

Па цело лето циркулураа странци низ државава, ако не со картици, како да плаќаат, како да знаат дека македонските градови живеат во 19 век и нема можност за плаќање со картици?!

Ако власта не може да организира ред во превозниот систем, да ги дисциплинира вработените на модерно човечко однесување и работење, размислете… ТОГАШ КАКО ЈА ВОДИ ДРЖАВАТА, КОЛКУ Е СПОСОБНА ДА СТАВИ РЕД ВО ЦЕЛА ДРЖАВА!

А ние, не треба да го прифаќаме примитивизмот , живееме еднакво како и целиот прогресивен свет во модерен и цивилизиран свет, функционален, демократски и каде што луѓето не се омаловажуваат и не се третираат како стока да седат во автобус, воз или во авион на подот, а платиле за да патуваат безбедни и во најдобри човечки услови!

Само тука гине народ по автобуси кои или превезуваат запаллива материја криминално или возат без технички прегледи на автобусите, само тука, можеби и во Тунгузија не знам!

Изворот на секое зло денес не е само криминалната власт, виновен си и ти народе, бидејки молчиш , се прилагодуваш, наместо да се бориш против секаква, па, дури и за ваква *мала* неправда!

БИДЕЈКИ МОЛКОТ ЗНАЧИ ОДОБРУВАЊЕ, МОЛКОТ ЗНАЧИ И СОУЧЕСНИК ВО СЕКОЕ ЗЛО И НЕФУНКЦИОНАЛНОСТ, КРИМИНАЛИ И ГРАБЕЖИ СО *ВЛАСТА*!!

МОЛКОТ ЗНАЧИ И, ДА УБАВО МИ Е ВАКА

АКО КРАДЕТЕ
АКО НЕ ПРЕДАВАТЕ
АКО НЕ ТРЕТИРАТЕ КАКО ЖИВОТНИ ПО АВТОБУСИ И АВТОБУСКИ НАПЛАТНИ СТАНИЦИ

АКО РАСНАТ ЦЕНИТЕ
АКО ПЛАЌАМЕ ПРЕСКАПА СТРУЈА
АКО ПЛАЌАМЕ ПРЕСКАПИ БЕНЗИНИ
АКО ПЛАЌАМЕ СТРУЈА ПО РАМКОВЕН
НА КРИМИНАЛЦИ КОИ НЕ ПЛАЌААТ
АКО ИМ ПЛАЌАМЕ ПЛАТИ НА ТИЕ КОИ НЕ РАБОТАТ ОД НАШИТЕ ПЛАТИ И СЕДАТ ДОМА

АКО НИ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА НА БЛУД И РАЗВРАТ ОД ВТОРО ОДД И КАКО СЕ СТАНУВА ПЕДЕР, НАШИ ЗДРАВИ ДЕЦА САКААТ БОЛНИ ДА ГИ НАПРАВАТ

АКО НЕ ПОНИЖУВААТ ИДЕНТИТЕТСКИ
АКО НИ СМЕНИЈА ИМЕ
АКО ЗА ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР
АКО ЗА БУГАРСКИ
АКО ЗА РАМКОВЕН И ТИРАНСКИ ДОГОВОР
АКО СЕ ШТО Е ТРАДИЦИОНАЛНО УКИНУВААТ И ЗА НАС НЕМА ПАРИ
АКО ИМА 100.000 ЕВРА ЗА СЛАВЕЊЕ НА НАШАТА КАПИТУЛАЦИЈА

АКО НЕМА ЗА ОХРИДСКИОТ МАРАТОН
АКО НЕМА ЗА ДЕТСКИОТ МОНМАРТР
АКО НА ИЛИНДЕН НЕ ТЕПААТ И НЕ БУТКААТ ПОДАЛЕКУ ОД ВЛАСТА ЗА ДА НЕ СЕ СООЧИ СО ГНЕВОТ НА МАКЕДОНИЦИТЕ
АКО ИМАМЕ ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИЦИ ОД ОСВЕТА

АКО НЕ УМИРААТ ОД НЕГРИЖА ПО БОЛНИЦИ
АКО НЕ БРКААТ ОД РАБОТА
АКО ЗАТВАРАМЕ ФИРМИ ЗАРАДИ КРИЗА ВО КОЈА НЕ СТАВААТ ЗАРАДИ ГРАБЕЖИ
АКО ИМА ИНФЛАЦИЈА

АКО Е СУДСТВОТО КОРУМПИРАНО
АКО ПРАВАТ СВОИ ПАРАВОЕНИ И ПАРАПОЛИЦИСКИ ЧЕТИ ЗА ДА НЕ ТЕПААТ НАС И МАНИФЕСТИРААТ МОЌ ПРЕКУ ТИЕ ДВЕ ИНСТИТУЦИИ КОН НАС ОБЕСПРАВЕНИТЕ

АКО СМЕ ЦЕНЗУРИРАНИ
АКО СМЕ ПРЕДАВАНИ И ИГНОРИРАНИ ОД ТВ КУЌИТЕ И ШИРАТ СТРАВ И ПАНИКИ ОД ВИРУСИ

АКО НЕ ТЕРАА НАСИЛНО ДА СЕ ВАКЦИНИРАМЕ БЕЗ ПРАВО НА ИЗБОР ЗА ЛИЧНОТО ЗДРАВЈЕ
АКО ИМ ЗАКИНАЛЕ ПО 1000 ДЕН ОД ПЕТТЕ МИЗЕРНИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ НАДОМЕСТ НА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ СО ИНВАЛИДИТЕТИ ЗА ДА СОБЕРАТ 100.000 ЕВРА НА РАМКОВНАТА ПРОСЛАВА

АКО НЕ ИЗВЕСТУВААТ НОВИНАРИТЕ ЗА НИКАКВИ КРИМИНАЛИ НА МУРТИНСКАТА МАФИЈА
АКО НЕ СЕ ИСПЛАЌАНИ СООДВЕТНО ТРУДОТ НА
ЛОЗАРИТЕ,
ТУТУНАРИТЕ
ОРИЗАРИТЕ
ГРАДИНАРИТЕ
ЛЕКАРИТЕ
РАБОТНИЦИТЕ

АКО ЗА СТУДЕНТИТЕ НЕМА НИКАКВИ УСЛОВИ ЗА СТУДИРАЊЕ
АКО ГРАДОВИТЕ СЕ ЗАПУСТЕНИ
ПАТИШТАТА БЕЗ СТРУЈА
БЕЗ ТАБЛИ ЗА ИЗВЕСТУВАЊЕ
СТРАЖА Е СРАМНО ДУВЛО ВО СМЕТ, ИЗМЕТ И ВО СУВИ ТРЕВИ ОБРАСНАТА, А ЦИРКУЛИРААТ СТРАНЦИ

АКО НЕ ОСУДУВААТ СЕЛЕКТИВНО ИЛИ ОБВИНЕТИ ОД ВЛАСТА НЕ ОДГОВАРААТ, ВО ПРИТВОР СЕДАТ ДОМА И СЕ ШЕТААТ СЛОБОДНИ!

ВО ОХРИД ОЏАТА ГО НАДВИКУВА И ВСЕЛЕНСКИОТ КРИК НА БОГА
МИСЛИШ ВО МЕКА И МЕДИНА СИ, А НЕ ВО НАШИОТ МАКЕДОНСКУ ЕРУСАЛИМ

ЕЧИ СРПСКИ ТУРБОФОЛК НА СРЕД МАКЕДОНСКИОТ ЕРУСАЛИМ, А ОХРИЃАНИ ЗА ОВА ПРЕМОЛЧУВААТ, НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО

НЕМА ПАРКИНЗИ
И НЕМА ШТО СЕ НЕМА, СЕ ШТО ЌЕ ВИ ТЕКНЕ, Е ТОА НЕМА ВО ДРЖАВА КАДЕ ШТО ЦАРУВА МУРТИНСКАТА И РАМКОВНАТА МАФИЈА И ГО ДРЖАТ НАРОДОТ ЗАРОБЕН ВО 19 ВЕК И ВО РОПСТВО ОД 16% МАЛЦИНСТВО И ОД ЧОВЕЧЕТО СО РЕЈТИНГ ОД САМО ФАНТАСТИЧНИОТ 1% ДОВЕРБА!

А ОПОЗИЦИЈАТА ПЕТА ГОДИНА НЕ САКА ИЛИ НЕ МОЖЕ, А ЗОШТО ЛИ НЕ МОЖЕ ДА ГИ СРУШИ…. САМА НЕКА СИ СЕ ПРАША, А И ВИЕ КОИ ЈА ПОДДРЖУВАТЕ ВО ТОА И СИ МИСЛИТЕ ДЕКА ТАКА ТРЕБА, КАКО ШТО ГАЗДА КАЖЕ.

И ДВЕТЕ ПАРТИИ ДЕНЕС ВО МАКЕДОНИЈА И сдс и дуи и вмро дпмне опстојуваат со ваша поддршка, значи, вие сте лично инволвирани во сите предавства што ни се случуваат , затоа што сте изградиле послушнички и клиентелистички систем во партиите!

Имате очекувања и преку партија градите кариери, наместо да излезете од таа погубна и нефункционална матрица и вие лично и Македонија да ви бидат над партијата важни!

Само тогаш ќе имаме држава вредна за живеење, со вистински вредности и со почитување на своите вредности и способност за напредок и градење кариери, а не да чекате партии да ве водат кон успех, затоа што тогаш им должите и станувате нивни верни послушници, ботови и клиентела , слушате што ќе ви каже *султанот*, а не како вистински треба и што е вредно и исправно за вас и државата!

АКО..ЗА ОВА, АКО ЗА ОНА… И
АКО… АКО.. АКО.. ЗА УШТЕ ИЛЈАДНИЦИ АКО

ВРЕМЕ ТИ Е НАРОДЕ ДА СЕ РАЗБУДИШ ЗА ДА ЖИВЕЕШ ОНАКА КАКО ШТО ЗАСЛУЖУВАШ, НАШИТЕ ЖИВОТИ СЕ БЕСЦЕНЕТИ, СЕГА НИ СЕ ДАДЕНИ.
СЕГА ТРЕБА ДА УЖИВАМЕ ВО УСЛОВИ И ДОСТОЈНО ДА ЖИВЕЕМЕ , СЕГА .. НЕ ВЧЕРА , НЕ УТРЕ.. ТУКУ СЕГА И ОДМА!

РЕПРИЗА НЕМА ДА ИМА И ЗАТОА НЕ ДАЛИ ВРЕДИ, ТУКУ МОРАМЕ ДА СТАНЕМЕ И ДА ГИ СРУШИМЕ.. ИМ ДОЛЖИМЕ НА НАШИТЕ ДЕЦА КОИ ВАКА ГИ ТРЕТИРААТ КАКО ЖИВОТИНЧИЊА ДА СЕ ТРКАЛААТ ПО ПОДОВИТЕ НА АВОБУСИТЕ ВО 21 ВЕК!

П,С,

Случката од автобусот,

АЛО ФРАНКФУРТ, НОРМАЛНИ ЛИ СТЕ БРЕ: Во автобус од Велес за Скопје останав во шok, она што ми се случи е нeвoзможно. Дали сте биле во ситуација некогаш да треба да патува….