ДРЖАВЕН УДАР, ЕКОНОМСКО ПУСТОШЕЊЕ, А СЕГА И БИО ТЕРОРИЗАМ!

Франкештајн чудовиштето „Северна“, креација на западните служби, создадено во хибридна војна со државен удар, стана и БИО терорист со скафандер. Го возат во амбулантно возило, го внесуваат во тоа што треба да е дом на демократија, Собранието, а кое веќе подолго време е претворено во јавна куќа, правејќи т.н. огромен кластер. Вообичаено Холивуд, Си-Ен-Ен, Би-Би-Си, прават вакви сцени за да оправдаат одредена воена интервенција на Блискиот исток. Кај нас таа улога ја има СДС, предводена од Зоран Заев, која со своите постапки сѐ повеќе наликува на секта, отколку на некаква политичка партија. Да ги потсетиме Зоран Заев, Кризниот штаб, министерот Филипче како лицитираа со умрени секој ден, со број на казнети граѓани за неносење маски, како со мерките го опустошија македонското општество и економија, нови милијарди долг, а…

Прочитај ДРЖАВЕН УДАР, ЕКОНОМСКО ПУСТОШЕЊЕ, А СЕГА И БИО ТЕРОРИЗАМ!

МЕРКИ БЕЗ РЕЗУЛТАТИ, БЕЗ ОДГОВОРНОСТ, БЕЗ ОСТАВКА!

Република Македонија запаѓа во сѐ подлабока економска, социјална, здравствена и национална криза.Општествениот систем кој ни е оставштина од минатиот век, нереформиран, подигнат на подобност и кодoшлак, криминал и корупција, продолжи да владее.Единствена новина е центарот на кој служи, сега е малку позападно. Театарот што се креира со некаква стратегија и загриженост на „државниот врв“ и Кризниот штаб за кризата со Ковид 19 е ефтина претстава платена со животите на нашите најмили.Прес конференции исполнети со политички маркетинг, празнотија, беда и демагогија.. Наместо да се применат успешни терапии, усвојат здравствени протоколи, засили примарното здравство, мобилни екипи, мобилни болници, дополнителни капацитети за хоспитализирање, квалитетни медикаменти, подигање на имуниот систем кај населението на природен начин, ние се наоѓаме во состојба како вирусот да ни се појавил вчера.Луѓе ни умираат од банални причини,…

Прочитај МЕРКИ БЕЗ РЕЗУЛТАТИ, БЕЗ ОДГОВОРНОСТ, БЕЗ ОСТАВКА!

АНТИМАКЕДОНСКИ САНКЦИИ КОН РУСИЈА!

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедоносна политика, Џозеф Борел, на 30 Март ни соопшти дека евроатлантскиот проект „Северна“, заедно со Црна Гора се приклучиле кон антируските санкции на ЕУ,  во врска со случајот Навални. За разлика од Русија, Македонија дозволи да ѝ се случи Заев, кој воден од агенти на западните служби, го урна уставниот поредок на Република Македонија, промени име спротивно на Уставот и меѓународното право, а во тек е и нарушување на унитарниот карактер на Република Македонија, со т.н. попис на албанската дијаспора. Бедно е однесувањето на оваа т.н. влада на „Северна“, која во исто време примаше помош од Руската Федерација, јавно декларираше пријателство и се потпишуваше на санкциите кон Русија. Таквото однесување воопшто не е македонско, туку дволично и со двојни стандарди…

Прочитај АНТИМАКЕДОНСКИ САНКЦИИ КОН РУСИЈА!

РЕАКЦИЈА НА ФАЛСИФИКАТОТ ВО НАЈАВА

Почитувани браќа и сестри Македонци ( по род, самоопределба и државјанство). Родина Македонија има индиции дека ќе продолжи таен „попис" чии фингирани резултати ќе бидат внесени во резултатите на т.н одложен попис кога и тој да се случи. Евидентно е дека помеѓу власта и контролираната опозиција има премолчен договор за попишување на дијаспората без закон, концензус и без валидна методологија како и досега. Всушност попишување на Македонците немаше и нема да има. Ќе има само „попис" на албанската дијаспора, но не само на албанската дијаспора од Македонија! Договорено е попишување да двојни и тројни државјани на Албанија, Косово, Србија и за прв пат Бугарија (ќе можат да се попишуват државјани и жители на Бугарија)!Сигурно се прашувате по која методологија и со која статистичка операција сево ова е возможно?!…

Прочитај РЕАКЦИЈА НА ФАЛСИФИКАТОТ ВО НАЈАВА

РОДИНА МАКЕДОНИЈА Е ЗГРОЗЕНА ОД ШОВИНИСТИЧКО-ФАШИСТИЧКИ ИЗЈАВИ НА ДЖАМБАСКИ И ВМРО-КАРАКАЧНОВА

Родина Македонија со индигнација ги отфрла гнасните лаги на побугарените македонски хибриди, кои веќе традициолно ги форсираат своите лични комплекси како официјална политика на Р. Бугарија, држава која е ЕУ и НАТО членка. Згрозени од отворените териоторијални претензии, расистичко-нацистички наратив и шовинистички закани кон Македонците и Република Македонија.Бараме од владата во Софија да ги заузда своите френетични хучкачи на омраза и ноторни лажговци. Но воедно го повикуваме советот на ЕУ, Советот за безбедност на ОН и сите меѓународни организации за човекови права да ги предупредат и казнат бугарските фашизоидни политики во дваесет и првиот век. Отворен фашизам и тоа кон соседна мирољубива земја членка на НАТО. Воедно бараме Македонците во Пиринска Македонија да ги добијат сите граѓански слободи и да им бидат овозможени сите малцински права загарантирани меѓународно.Бараме…

Прочитај РОДИНА МАКЕДОНИЈА Е ЗГРОЗЕНА ОД ШОВИНИСТИЧКО-ФАШИСТИЧКИ ИЗЈАВИ НА ДЖАМБАСКИ И ВМРО-КАРАКАЧНОВА

РЕАКЦИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ОБЈАВАТА НА ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА ЗА ПРЕВЗЕМАЊЕ НА НЕКАКВИ ОПШТИНСКИ КОМИТЕТИ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА

Родина Македонија категорички ја отфрла дезинформацијата за наводните бројки на прелеани членови и општински комитети. Исклучениот член на Родина Македонија од Прилеп, кој беше дел од неуспешниот обид за преуредување на партијата, спротивно на Статутот, потврдено со две судски одлуки, во своето обраќање само го злоупотреби неговото поранешно членство, името Родина Македонија и ништо друго. Театарот кој од сето тоаго направи Јанко Бачев, засекогаш ги затвора вратите за било каква идна соработка. Ние не се бавиме со ефтина политика и политиканство, од која на народот му е смачено. Господине Бачев, уште еднаш се потврди вашата негативна улога во така наречениот трет пат, со вашата партија која повеќе наликува на ваша приватна фирма, отколку на некоја партија со идеологија, структура, членство и резултати. Се повеќе народ е свесен за…

Прочитај РЕАКЦИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ОБЈАВАТА НА ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА ЗА ПРЕВЗЕМАЊЕ НА НЕКАКВИ ОПШТИНСКИ КОМИТЕТИ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА

ЕДНА ГОДИНА НА НИВНАТА „СЕВЕРНА“ ОД ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!

Хибридната држава „Северна“, креирана од западните инжeнери за социјален инжeнеринг слави една година од членство во НАТО. Го слават и првиот рекет за воена опрема нарачана од САД, кој не чини над 200 милиони евра, во услови на економска и здравствена криза, каде луѓе умираат по ходниците на здравствените установи, каде луѓето во колони одат во Србија на вакцинација, инаку земја која не е членка на НАТО и ЕУ. НАТО, кој сака себе да се промовира како носител на демократија, со неговите специјални демократски пакети од ураниумски бомби и хибридни војни, не ја испочитува волјата на македонската нација со највисокиот демократски институт Референдум, каде на 30 септември 2018 година, јасно кажа дека не сака во НАТО, ЕУ и промена на име. Во суштина, денеска во НАТО членува едно…

Прочитај ЕДНА ГОДИНА НА НИВНАТА „СЕВЕРНА“ ОД ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!

„СЕ ИЛИ НИШТО“, ЛУДАЧКАТА ПОЛИТИКА НА ЗОРАН ЗАЕВ И СДСеверна!

Од таканаречена Влада на човекот кој игра покерска политика со македонскиот народ на „СЕ ИЛИ НИШТО“, повторно закани, ЗАТВОР, ЗАТВОР, ЗАТВОР, КАЗНИ, ПОЛИЦИСКИ ЧАС, „ALL IN”! Наредбодавачот на Владата, инаку Губернатор со фашистички менталитет, кој не успеа со Референдумот, а сега со Пописот, е во повторен обид за бришење на македонскиот народ од државотворни народи и негово претварање во етничка заедница.Тие се сė понервозни, затоа и се закануваат со затвори, казни, полициски час, апсења.Ние сме загрижени!A каде се ураниумските демократски бомби, зарем сите ги потрошивте?Ни недостасува тој демократски ураниум! Нивните нервози, закани, за нас се мотив плус, да ги урнеме, со ум, знаење, родољубие, соборност, закон, Устав на Република Македонија, меѓународно право, од улица, од внатре, надвор, шума…. Родина Македонија сака да ги потсети на вистинските кривични дела,…

Прочитај „СЕ ИЛИ НИШТО“, ЛУДАЧКАТА ПОЛИТИКА НА ЗОРАН ЗАЕВ И СДСеверна!

ПОПИС НА ОТВОРЕНО!?

Геополитичкиот проект Попис 2021, воден од западните стратешки гробари на Република Македонија и нивните регионални измеќари, во кој Македонците треба да бидат во број помал од 60%, продолжува со апсурди. Попишувањето ќе се вршело пред вратите, или во дворовите на становите и куќите, вели директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски. Знае ли овој експерт дека во Папуа (Нова Гвинеја) во 1996г. бил направен обид за јавен попис на отворено, се сметало дека така е поефтино и побрзо. Бил прекинат после три дена, зошто сите случајни минувачи и соседи застанувале и слушале како ќе се попишат нивните соседи. Тоа што не функционирало во Папуа пред 1/4 век, сакаат да го експериментираат во срцето на Европа? Уште еден експеримент? Нели ви беа доволни досегашните? Ваквите ненормални изјави и…

Прочитај ПОПИС НА ОТВОРЕНО!?

МАКЕДОНИЈА ПОТПИШАНА ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА НАВАЛНИ!

Македонија е потпишана на заедничката изјава во рамките на 46-та седница на Советот за човекови права, со која се повикува Руската Федерација за итно и безусловно ослободување на Алексеј Навални и сите лица кои незаконски и произволно се лишени од слобода. Родина Македонија смета дека овој чин претставува грубо мешање во внатрешните работи на нам блиската и братска Русија и е спротивно на македонските национални интереси и вредности. Република Македонија и македонскиот народ се лишени од правото на самоопределување, слобода и право на избор, од првиот ден на независноста, токму од ЕУ и западните сили. Родина Македонија потсетува дека токму ЕУ и западните сили, преку хибридна војна во Република Македонија инсталираа свој Навални, олицетворен во лицето на Зоран Заев. Прекршени се Уставот на Република Македонија, волјата на македонската…

Прочитај МАКЕДОНИЈА ПОТПИШАНА ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА НАВАЛНИ!