РЕАКЦИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ОБЈАВАТА НА ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА ЗА ПРЕВЗЕМАЊЕ НА НЕКАКВИ ОПШТИНСКИ КОМИТЕТИ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА

Родина Македонија категорички ја отфрла дезинформацијата за наводните бројки на прелеани членови и општински комитети. Исклучениот член на Родина Македонија од Прилеп, кој беше дел од неуспешниот обид за преуредување на партијата, спротивно на Статутот, потврдено со две судски одлуки, во своето обраќање само го злоупотреби неговото поранешно членство, името Родина Македонија и ништо друго. Театарот кој од сето тоаго направи Јанко Бачев, засекогаш ги затвора вратите за било каква идна соработка. Ние не се бавиме со ефтина политика и политиканство, од која на народот му е смачено. Господине Бачев, уште еднаш се потврди вашата негативна улога во така наречениот трет пат, со вашата партија која повеќе наликува на ваша приватна фирма, отколку на некоја партија со идеологија, структура, членство и резултати. Се повеќе народ е свесен за…

Прочитај РЕАКЦИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ОБЈАВАТА НА ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА ЗА ПРЕВЗЕМАЊЕ НА НЕКАКВИ ОПШТИНСКИ КОМИТЕТИ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА

ЕДНА ГОДИНА НА НИВНАТА „СЕВЕРНА“ ОД ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!

Хибридната држава „Северна“, креирана од западните инжeнери за социјален инжeнеринг слави една година од членство во НАТО. Го слават и првиот рекет за воена опрема нарачана од САД, кој не чини над 200 милиони евра, во услови на економска и здравствена криза, каде луѓе умираат по ходниците на здравствените установи, каде луѓето во колони одат во Србија на вакцинација, инаку земја која не е членка на НАТО и ЕУ. НАТО, кој сака себе да се промовира како носител на демократија, со неговите специјални демократски пакети од ураниумски бомби и хибридни војни, не ја испочитува волјата на македонската нација со највисокиот демократски институт Референдум, каде на 30 септември 2018 година, јасно кажа дека не сака во НАТО, ЕУ и промена на име. Во суштина, денеска во НАТО членува едно…

Прочитај ЕДНА ГОДИНА НА НИВНАТА „СЕВЕРНА“ ОД ЧЛЕНСТВО ВО НАТО!

СООПШТЕНИЕ

Почитувани, РОДИНА МАКЕДОНИЈА Ве информира и Ви ветува, дека ќе стори сѐ што е во нејзина моќ, одродниците да одговараат пред лицето на правдата! По падот на нелегитимната и колаборационистичка власт, меѓу народот позната како “Хунта“, РОДИНА МАКЕДОНИЈА ќе иницира истрага и кривичен прогон за сите поединци, формални и неформални злосторнички здруженија, по следниве правни основи: (1) Застрашување на јавноста, неоснована закана и незаконска присилба; (2) Кршење на основните човекови права гарантирани со меѓународни Декларации од ООН и Советот на Европа; (3) Флагрантно кршење на Уставот на државата Македонија;. (4) Кршење на одредби од Законот за здраствена заштита; (5) Намерно или непромислено ширење на опасна заразна болест; Бидете храбри, следува #ВраќањеНаМакедонија СМРТ НА ФАШИЗМОТ! СЛОБОДА НА НАРОДОТ! https://www.rodina.org.mk/pristapnica/

Прочитај СООПШТЕНИЕ

КРАЈОТ НА ЗАПАДНОТО ДОБА И ПОЧЕТОК НА НОВО, ПОСТЗАПАДЕН СВЕТ!

Зоран Јованчев, Претседавач на Родина Македонија Живееме во уникатно време на преминот од едно доба, во друго. Западната цивилизација ги троши последните закани, итроштини, шарени огледалца, револуции, холивудски вуду визуелизации, американски соништа, екслузивитет, авангардност, ротшилдови социјални експерименти, Бил Гејтсови здравствени експерименти. Нема повеќе моќ за маѓепсување на народите, кои така маѓепсани го дадоа најдоброто од себе, своите деца, ресурси, земја, вода, сонце, за да бидат дел од таа цивилизација, а станаа само нивни робови. Остана само репресијата, последната карта на секоја империја!  Западот ја поседува технологијата и моќта, но повеќе не ја поседува убавината, слободата, кредибилитетот, човекољубието, боженственоста.  Ја создадоа Пландемија, за да стигнат до цел, целосна контрола на човекот, народите, компромотирање на човечката ДНК, постојано следење на неговата локација, карантини и забрани да се движи каде и…

Прочитај КРАЈОТ НА ЗАПАДНОТО ДОБА И ПОЧЕТОК НА НОВО, ПОСТЗАПАДЕН СВЕТ!

ОДРОДУВАЊЕ!

Долго време нашиот наРОД и РОД Словенски, е предмет на разни западно елитистички модели за негово уништување. Од првите концентрациони логори, етнички чистења, промена на етничка карта, поделби, манипулации, социо-економски-идеолошки експерименти, денеска и моделот на Сеопфатно Сексуално Образование. Сеопфатното Сексуално Образование за нашите деца кое насилно се турка од западните неолиберални идеолошки центри, преку невладини организации финансирани од нив и одродена власт инсталирана од нив, претставува грубо кршење на нашите морални, идеолошки, духовни принципи, врз кој е подигнат македонскиот начин на живеење, традиционално семејство, нашето РОДителствување, РОД, наРОД, РОДина Македонија. Нашите македонски деца, се нашата најголема грижа и обврска, на секој еден Македонец, Македонка. Денеска ѓаволот ја однел шегата, денеска сакаат РОДот да го одвојат од детето, да го одвојат од семејството, од Бога, од невиноста на детскиот…

Прочитај ОДРОДУВАЊЕ!

СЕВЕРНАТА ЗЕМЈА НА ФЕУДАЛИЗМОТ, ГУЛАЦИТЕ И РОБОВЛАДЕТЕЛСТВОТО

Сигурно веќе ја слушнавте изјавата на т.н министер за економија, поддржана од изјавата на нелегалниот и нелегитимен премиер на т.н северна: ЌЕ СЕ ПРОДАВААТ 20-25% од вкупната обработлива површина на Р. Македонија (и тоа најатрактивните парцели)! ЗОШТО?Затоа што државата била презадолжена и нејзината економија не била ликвидна?Пардон? Па нели #БлескамевоNATO. КАКО И НА КОГО ЌЕ СЕ ПРОДАВА?Ќе се продаваат најмалку 10 хектари, а најмногу 100 хектари, затоа што земјата "и без тоа стоела необработена и никој не пројавувал интерес". Арно ама сега конечно појавиле интерес „добростоечки бизнисмени од земјата и странство". На продадените парцели ќе работеле локалните селани. И, според овој т.н. премиер, „тоа било развој и инвестиција во земјоделството“? Дали ова е всушност новиот израз за феудално-закрепостени селани, така ли е модерниот израз за робовладетелство? Тоа ли…

Прочитај СЕВЕРНАТА ЗЕМЈА НА ФЕУДАЛИЗМОТ, ГУЛАЦИТЕ И РОБОВЛАДЕТЕЛСТВОТО

БЕГСТВОТО НА МИЈАЛКОВ, ХОЛИВУДСКО СЦЕНАРИО СО БАЛКАНСКИ ГЛУМЦИ!

Началниче, Премиере, ТВ водителке, Судике, Обвинителке, се е тоа дел од еден стар, подобен, но веќе умрен систем, кој мисли дека може да го преживее и 21от век.. Му истече употребната вредност на Мијалков, со обезбедувањето на ⅔ за неуставна промена на името, како дел од геостратешкиот проект за влез на „Северна“ во НАТО. Слично како и со Муамер Гадафи, Садам Хусеин и Мијалков е пуштен низ вода, но, со малку театар, како што доликува за холивудско сценарио со балкански глумци. Ние како народ веќе ја живееме третата деценија од независноста на нашата држава Македонија, која западните сатрапи систематски ја уриваат. Дали некој од вас може да каже барем едно име од високата политика кое поради криминал лежи затвор? Тенковските делови на Бучковски?  Приватизацијата на Таки Фити?  Пругата…

Прочитај БЕГСТВОТО НА МИЈАЛКОВ, ХОЛИВУДСКО СЦЕНАРИО СО БАЛКАНСКИ ГЛУМЦИ!

Родина Македонија положи цвеќе по повод роденденот на Гоце Делчев

Еден од најистакнатите револуционери и синови на македонскиот народ роден е на денешен ден во 1872 година во Кукуш, Егејска Македонија. По тој повод РОДИНА МАКЕДОНИЈА денеска оддаде почит кон најголемиот национален херој во историјата на Македонија! Твојата крв тече во нашите вени, вечна слава!

Прочитај Родина Македонија положи цвеќе по повод роденденот на Гоце Делчев

‘‘ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ДА БЕШЕ ЖИВ, СО КАМА ЌЕ ИМ ПРЕСУДЕШЕ НА ПРЕДАВНИЦИТЕ‘‘!

  • Post category:Колумна

Во ЧЕСТ на  149 год од раѓањето на Гоце Делчев. Пишува Елизабета Чингарова Матевска КАМАТА, за Гоце, беше симбол за чест, решителност, безкомпромисно честито орудие, оружје за расчистување со предавничките изроди! Гоце Делчев, егземплар, синоним, на македонската револуционерна борба! Безкрајно харизматичен, образован, речит, сигурен, надарен да привлече внимание, да биде сослушан и послушан. Со силен карактер, стратег, воен и територијален организатор, но и иницијатор,  со извонредни способности и вискок интелект, брз и непокорен во делувањето. Гоце апостолот, а воедно и витезот на македонската револуционерност, есенција на идеата за слобода, самостојност, сопствена држава, толку долго посакувана. Сите овие Гоцеви дарби беа препознаени од непријателот, кој веќе ја имаше намерачено Македонија, затоа и на подмолен начин беше предаден и убиен  со единствена цел, забрзано и неуспешно македонско востание, на кое…

Прочитај ‘‘ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ДА БЕШЕ ЖИВ, СО КАМА ЌЕ ИМ ПРЕСУДЕШЕ НА ПРЕДАВНИЦИТЕ‘‘!

СТАТИСТИЧКА ОПЕРАЦИЈА ИЛИ КРИМИНАЛНО ПОЛИТИКАНТСКИ ПАЗАРЕЊА?

Родина Македонија како современа партија на народот смета дека во Република Македонија живеат Македонци (по род и државјанство)  и граѓани со стекнато жителство, времен престој или друг регулиран претстој или едноставно странци. Сите оние кои не се препознаваат во претходно наведените категории едноставно го злоупотребуваат македонскиот пасош, државјанство и придобивките што ги овозможува Република Македонија. Тоа е така насекаде во светот или скоро насекаде, барем онаму каде владее мир, демократија и цивилизација. Овој светоглед е посебно истакнат во Европа и САД. Во Германија живеат Германци, во Франција Французи, итн. Но, затоа во Афганистан покрај Афгани живеат и Паштуни, Арапи, Туркмени, Курди, Перси .и други десетина „Етнички Групи“. Исто и во Сомалија, покрај Сомали живеат 6 други групи кои покрај што се Сомалијци и пирати, тие се и „Етнички…

Прочитај СТАТИСТИЧКА ОПЕРАЦИЈА ИЛИ КРИМИНАЛНО ПОЛИТИКАНТСКИ ПАЗАРЕЊА?