КАДЕ Е ДУХОТ НА АСНОМ- СКИОТ ПРОГЛАС  ВО ДЕНЕШНИОТ УСТАВ?

Колумна: Коста Јовчевски – Корчагин, Претседавач на Советот за Родина „Кога цветаа тиквите“. Прекрасна книга од српски автор. Она што не чини е тоа што цветовите откај соседите се развија и дадоа плодови на македонско тло. Така, Маричиќ ни држи предавања дека СДС врз АСНОМ - ските принципи ги заштитил македонскиот јазик и идентитет. Бидејќи многу работи му се непознати, ќе треба очигледно да му се појасни.             Точно е дека постојниот Устав на Република Македонија, во Преамбулата се повикува на духот и традицијата на АСНОМ, што е во ред и поради тоа треба да бидеме горди на нашето минато. Меѓутоа, читајќи што пишува во актуелниот Устав, ни од далеку не може да се насети духот и традицијата кои произлегуваат од АСНОМ - ските одлуки и решенија, па…

ПрочитајКАДЕ Е ДУХОТ НА АСНОМ- СКИОТ ПРОГЛАС  ВО ДЕНЕШНИОТ УСТАВ?

КОРЧАГИН КАКО ПОВОД

  • Post category:Колумна

-Или, кој ги убиваше македонските народни херои- Колумна: Коста Јовчевски - Корчагин, Претседавач на Советот за Родина На денешен ден, на 20 Февруари 1943 година, убиен е македонскиот револуционер и партизан, Раде Јовчевски - Корчагин. Убиен е во тајна акција на бугарската окупаторска фашистичка полиција, по извршено предавство од страна на Македонец, како што честопати се случувало низ нашата тажна историја. Корчагин бил убиен иако успеал да се пробие меѓу бугарскиот олош, убивајќи еден бугарски агент, но влегувајќи во ќорсокак, бил пресретнат од друг бугарски агент, Анто Георгиев Антов, „на кого не му беше тешко, на растојание од неколку метри, да ги испука сите куршуми во градите на Корчагин“. А, на тој фашистички олош, Анто Антов, не му било нималку мачно, за да после после извршеното убиство како…

ПрочитајКОРЧАГИН КАКО ПОВОД

СЕ ПОДИГНА И СКУЛПТУРА ВО ЧЕСТ НА МАКЕДОНСКИОТ АРХИМАНДРИТ ВО РУСИЈА

Пишува,Мартин Буровски, посетител на валаамскиот манастир од 2018/2019 година. Потеклото на отец Методиј со неговото световно име (Венко Петров) е од источниот крај на нашата земја, село Блатец, Виница. Таму завршил основно образование и потоа со неговата фамилија се преселил во Скопје, каде што дипломирал на градежниот факултет. Во неговата младост мечтаел да живее во Италија, но божјите патишта го однеле во Света Гора, во Григоријатскиот манастир кај старецот Григориј. За жал, тогашните политички односи помеѓу Грција и Македонија не биле добри, а отец Методиј бил одбиен од грчките бирократии за добивање дозвола за престој во Света Гора. Скоро никому не му е познато под нашето поднебје дека дедото на отецот подигнал многу манастири како и манастирски конаци, а еден од нив е и манастирот Света Никита на…

ПрочитајСЕ ПОДИГНА И СКУЛПТУРА ВО ЧЕСТ НА МАКЕДОНСКИОТ АРХИМАНДРИТ ВО РУСИЈА

ЌЕ ЈА ИЗГУБИМЕ ДРЖАВАТА

  • Post category:Колумна

Колумна: Томче Ширков, член на Претседателството на Родина Македонија Реченицата или секвенцата " Ќе ја изгубиме државата" е многу употребувана и злоупотребувана во поновата историја на Македонија. Но од кога хунтата стана власт и од кога Република Македонија стана "Нашата земја" енормно зачести употребата на таа реченица! Со цел, никој да не ве лаже, но и да кажеме и направиме нешто добро, ќе ја елаборираме истата таа реченица: 1) Многу погрешно дури погубно за нас, е фактот што некои луѓе, групи и функции ја поистоветуваат државата со : татковината, идентитетот, битот, културата, народот, традицијата. Ако сакате државата ја поистоветуваат со Родината!Значи да се разбереме, државата ја изгубивме многу одамна…Државата "Народна република Македонија" подоцна наречена СР Македонија ја изгубивме 1991. Тогаш ја изгубивме вистинската македонска држава.Кога ја добивме Република…

ПрочитајЌЕ ЈА ИЗГУБИМЕ ДРЖАВАТА

„МИРОВНИТЕ ФОРМУЛИ“ И НАЈАВИТЕ ЗА ВОЈНА

  • Post category:Колумна

-Или, како се калеше глупоста- Колумна: Коста Јовчевски - Корчагин, Претседавач на Советот за Родина и член на Претседателството „Фашизмот е најреакционерна политичка идеја и форма на современата епоха со авторитарни, репресивни, антидемократски и со дискриминаторни идеи, со култ на силата и на насилството“(Кирил Темков) Деновиве, самопрогласените сопственици на светот,институционализирани во конгломератот – Европска Унија, имаа неформална средба во Толедо, Шпанија. Темата на неформалниот состанок на дипломатите била изнаоѓање на одржлив предлог за постигнување на праведен мир во Украина, а како гласноговорник кој ги соопшти нивните заклучоци постигнати таму, се јави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел. Тоа е истиот оној кој, неколкупати досега, успеа да не насмее по прашањето за Македонија, а посебно по прашањето за војната во Украина. Што расправале и…

Прочитај„МИРОВНИТЕ ФОРМУЛИ“ И НАЈАВИТЕ ЗА ВОЈНА

РУСКОТО ВЛИЈАНИЕ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!?

Зоран Јованчев, Претседавач со Претседателството на Родина Македонија Пред некој ден чувме една несреќна изјава, на исто така, еден несреќен Претседател, кој е случајно на тоа место со 0,2% рејтинг и поставен по систем на негативна селекција од страна на евроатланските социјални инжинери за изборни резултати, каде говори за руското влијание. Интересно е што Стево, кој си го нарече народот стока, а по која изјава и си го доби надимакот, говори за руско влијание. Да анализираме каде го има руското влијание? Руски медиуми и телевизии во Република Македонија, 0%. Политички партии во Собранието на Република Македонија кои ја протежираат Русија, 0%. Руски компании прусутни во Република Македонија, 1%. Шарени револуции, хибридни војни, изборни инжинеринзи водени од Русија, 0%. Културни манифестации со руски карактер, 1%. Број на дипломати на…

ПрочитајРУСКОТО ВЛИЈАНИЕ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!?

ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА „Същият народ в две држави“???

Колумна: Томче Ширков, член на Претседателството на Родина Македонија Никола Киров Мајски (Крушево, 28 јуни 1880 - Софија, 2 август 1962) — македонски револуционер, идеолог и писател. Автор е на Крушевскиот манифест и поборник за декларацијата за македонска нација. Овој титан и апостол на македонската револуционерна борба, просветител и идеолог на македонската нација, неправедно и нелогично е ставен на маргините на македонштината, точно тоа е причината што многумина, ден денес незнаат ништо за неговиот живот и дело. Во контекст на проблемите со соседна Бугарија и во актуелноста на уште едно последователно велепредавство на „нашите“ власти накратко ќе се обидеме да извршиме рекапитулација и актуелизација на неговиот живот и дело во насока на ВИСТИНИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА. Никола Киров Мајски како братучед и најблизок соработник на Никола Карев, но и…

ПрочитајВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА „Същият народ в две држави“???

БРИТАНСКОТО ГЕЈМ ШОУ „ГОЛА ПРИВЛЕЧНОСТ“ ДОЈДЕ И ВО МАКЕДОНИЈА НА КАНАЛ 5!

КОЛУМНА НА ЗОРАН ЈОВАНЧЕВ, ПРЕТСЕДАВАЧ СО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Британското шоу „Гола привлечност“, започна да се емитува и на Канал 5. Да, во вечерните часови, но реклами за него се прикажуваат сред бел ден кога и децата можат да забележат. А каде и би на друго место, освен на продадените национални телевизии кои со децении продуцираат неморал, невистиност, декаденција, пад и распад!? МАЛКУ ИСТОРИЈА Македонците отсекогаш со презир гледале кон Атина токму поради нејзината перверзна природа. Во таа т.н. цивилизација, хомосексуализмот, педофилијата и оргиите биле составен дел од секојдневното живеење. Подоцна и Рим не заостануваше во тие перверзни игри, дури ја надмина и Атина, вклучувајќи и животни во тие игри. Помпеја пред да ја изгори вулканот Везув, на монетите ги беше ставила сите сексуални пози. Tака седеше…

ПрочитајБРИТАНСКОТО ГЕЈМ ШОУ „ГОЛА ПРИВЛЕЧНОСТ“ ДОЈДЕ И ВО МАКЕДОНИЈА НА КАНАЛ 5!

СЕВЕРНА, РЕАЛНОСТ!?

Колумна: Зоран Јованчев, Претседавач на Родина Македонија Преспанскиот договор е договор без потпис од овластено лице, односно без потписот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Со самото тоа, тој е НИШТОВЕН. Се што се случуваше пред и после него е анго-саксонски инженеринг. Настаните пред „Преспанскиот договор“, со таканаречената „Шарена револуција“, се со сите елементи на класичен државен удар. Тука да ги спомнеме и предистражните мерки превземени од судот, каде Зоран Заев, инаку во тоа време лидер на опзицијата ,му се закануваше на актуелниот тогашен премиер Никола Груевски, со надворешни моќни служби, дека треба да ја предаде власта. Јас во целост се согласувам дека Северна ќе живее и е реалност во евроатланскиот свет, затоа што токму тој генератор на моќ ја напојува. Само на англосаксонците им е дозволено…

ПрочитајСЕВЕРНА, РЕАЛНОСТ!?

ДРЖАВАТА НАСУШНА ПОДАЈ НИ ЈА НАМ ДЕНЕС

ПИШУВА МАРТИН БУРОВСКИ. ЧЛЕН НА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Уште во 2018 година кога за втор пат ја напуштив државата поради школување, отецот ме благослови и рече: „Ја напушташ Македонија кога е во едно големо искушение”. Но, тогаш бев помлад и секако колективната свест како уметник не ми дозволуваше да ја заборавам Татковината. По моето враќање дома и до ден денешен искушенијата сѐ повеќе и повеќе вријат и зовираат на нашето тло и нашата Татковина како да го губи тлото под нозе. Навидум личи дека нашата земја има премногу народ, па не водиме грижа еден за друг и затоа млади, а и постари животи згаснуваат сѐ повеќе и повеќе. Мојата порака е дека животот не е борба! Животот е љубов и смирение пред Бога. Така никој нема да…

ПрочитајДРЖАВАТА НАСУШНА ПОДАЈ НИ ЈА НАМ ДЕНЕС