СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

По повод последните случувања околу недоразбирањата со генералниот секретар на Родина Македонија, Владимир Трајковски, на нашите членови, симпатизери и сите поддржувачи на нашата идеологија и кауза им соопштуваме: Во Родина Македонија се практикува став дека секој има право на свое мислење и постапки сѐ додека тоа не се коси со доктрината, идеологијата и каузата на партијата и не предизвикува штета за неа и државата. Статутот на Родина Македонија е камен темелник и бедем кој ја заштити од претходни напади и кој истото ќе го прави и во иднина. Заедничките ставови на партијата ги донесува мнозинство од членовите на претседателството, а не еден човек. Владимир Трајковски е член на Советот на Родина во кој членуваат иницијаторите на самата идеја и создавање на партијата. Од првото основачко собрание е и…

ПрочитајСООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

РУСКОТО ВЛИЈАНИЕ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!?

Зоран Јованчев, Претседавач со Претседателството на Родина Македонија Пред некој ден чувме една несреќна изјава, на исто така, еден несреќен Претседател, кој е случајно на тоа место со 0,2% рејтинг и поставен по систем на негативна селекција од страна на евроатланските социјални инжинери за изборни резултати, каде говори за руското влијание. Интересно е што Стево, кој си го нарече народот стока, а по која изјава и си го доби надимакот, говори за руско влијание. Да анализираме каде го има руското влијание? Руски медиуми и телевизии во Република Македонија, 0%. Политички партии во Собранието на Република Македонија кои ја протежираат Русија, 0%. Руски компании прусутни во Република Македонија, 1%. Шарени револуции, хибридни војни, изборни инжинеринзи водени од Русија, 0%. Културни манифестации со руски карактер, 1%. Број на дипломати на…

ПрочитајРУСКОТО ВЛИЈАНИЕ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!?

РОДИНА МАКЕДОНИЈА Е ЗГРОЗЕНА ОД ИЗЈАВАТА НА ЈАНС СТОЛТЕНБЕРГ ЗА ПАЛЕЊЕТО НА КУРАНОТ!

Шефот на НАТО, Јанс Столтенберг неодамна изјави дека горењето на Куранот претставува „Слобода на говор“. Господинот Столтенберг, но и целата геноцидна воена организација НАТО со која тој раководи, очигледно има проблем со разбирање на светот, па токму тоа е и една од главните причини за така нискиот рејтинг на НАТО во светот. Господине Столтенбер, Куран е света книга за Муслиманите, таа треба да се заштити, чува и почитува. Палењето на света книга е варварски чин. А кога НАТО поддржува варварски чин, што ни покажува тоа? Придружете се на телеграм каналот на Родина Македонија Телеграм Родина Бидете дел од Родина Македонија, дел од новиот #постзападен, #мултиполарен свет! Пополнете пристапница: https://rodina.org.mk/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0/

ПрочитајРОДИНА МАКЕДОНИЈА Е ЗГРОЗЕНА ОД ИЗЈАВАТА НА ЈАНС СТОЛТЕНБЕРГ ЗА ПАЛЕЊЕТО НА КУРАНОТ!

БРИТАНСКОТО ГЕЈМ ШОУ „ГОЛА ПРИВЛЕЧНОСТ“ ДОЈДЕ И ВО МАКЕДОНИЈА НА КАНАЛ 5!

КОЛУМНА НА ЗОРАН ЈОВАНЧЕВ, ПРЕТСЕДАВАЧ СО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Британското шоу „Гола привлечност“, започна да се емитува и на Канал 5. Да, во вечерните часови, но реклами за него се прикажуваат сред бел ден кога и децата можат да забележат. А каде и би на друго место, освен на продадените национални телевизии кои со децении продуцираат неморал, невистиност, декаденција, пад и распад!? МАЛКУ ИСТОРИЈА Македонците отсекогаш со презир гледале кон Атина токму поради нејзината перверзна природа. Во таа т.н. цивилизација, хомосексуализмот, педофилијата и оргиите биле составен дел од секојдневното живеење. Подоцна и Рим не заостануваше во тие перверзни игри, дури ја надмина и Атина, вклучувајќи и животни во тие игри. Помпеја пред да ја изгори вулканот Везув, на монетите ги беше ставила сите сексуални пози. Tака седеше…

ПрочитајБРИТАНСКОТО ГЕЈМ ШОУ „ГОЛА ПРИВЛЕЧНОСТ“ ДОЈДЕ И ВО МАКЕДОНИЈА НА КАНАЛ 5!

НЕЗАБОРАВ…

...ЕДИНАЕСЕТ  ГОДИНИ (12 април 2012 год.) ОД МАСАКРОТ КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО! ТЕЖОК ПЕТОК БЕШЕ... ...КРВАВИ СОЛЗИ ТЕЧЕА ОД ОЧИТЕ НА НАШИТЕ МРТВИ ДЕЦА... РАЗВРСКА НЕМА... И ТИЕ ПЕТ НЕВИНИ ЖРТВИ СЕ ДЕЛ ОД ЗАГОВОРОТ БРИШЕЊЕ НА МАКЕДОНИЈА! НИВНИТЕ ЧИСТИ, НЕВИНИ ДУШИ ПОСТАВЕНИ НА ЖРТВЕНИКОТ ЗА ДОКУСУРУВАЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ И НА МАКЕДОНИЈА, НА СЀ ШТО Е МАКЕДОНСКО! НЕКА ВИ Е ВЕЧНА СЛАВА И ПАМЈА! ВИЕ СТЕ НОВИТЕ МАКЕДОНСКИ МАЧЕНИЦИ..                                                                                                                                                                          НИЕ, МАКЕДОНЦИТЕ ЗЕМАМЕ ЗАВЕТ ДА ВЕ ОСВЕТИМЕ И ОСВЕТЛИМЕ!!! Придружете се на телеграм каналот на Родина Македонија Телеграм Родина Бидете дел од Родина Македонија, дел од новиот #постзападен, #мултиполарен свет! https://rodina.org.mk/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0/

ПрочитајНЕЗАБОРАВ…

СРАМНО ОДНЕСУВАЊЕ НА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНСКИ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК!

„Просторот овде е затруен од дезинформации генерирани од Русија“, изјави Џејмс Рубин - специјалниот претставник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент. Американскиот специјален претставник побара затвoрање на руската новинска агенција Russia Today (RT) на глобално ниво, затвoрање на RT во Белград, како и затвoрање на руски медиуми во Република Македонија. Оваа апсурдност е траги-комична бидејќи македонскиот медиумски простор е под целосна контрола на западните информативни пропагандни системи, а сѐ останато функционира алтернативно, надвор од националните фрекфенции. За какви руски медиуми и руско влијание говори тој кога во Македонија се слеани 67 милиони американски долари за борба против руските „дезинформации“? Сѐ што доаѓа од САД е декадентно, анти демократско, корупциско. Луѓе без манири ни доаѓаат и си земаат за право да диктираат услови на…

ПрочитајСРАМНО ОДНЕСУВАЊЕ НА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНСКИ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК!

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КОСМОНАУТИКАТА

На покана на Амбасадата на Руската Федерација, а по повод Меѓународниот ден на космонаутиката, делегација на Родина Македонија положи свежо цвеќе на споменикот на Јуриј Гагарин. На 12 април 1961 година, Јуриј Гагарин советски космонаут направил успешен лет во вселената, прв во светската историја. Полетувајќи од космодромот Бајконур, неговото вселенско летало Восток-1 направило една обиколка околу Земјата и успешно слетало во регионот Саратов. Летот траел 108 минути, а два дена подоцна народот во Москва го пречекал со радост новиот херој, вселенскиот пионер. Историчарот Александар Железњаков ќе каже: „Гагарин го трансформираше човештвото од едноставен биолошки вид во вид кој може да го замисли целиот универзум надвор од Земјата.“ Во 2011 година овој ден, 12 април се прогласи за Меѓународен ден на космонаутиката од страна на Генералното собрание на ОН…

ПрочитајМЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КОСМОНАУТИКАТА

ПРЕД ВИСТИНАТА И БОГОВИТЕ МОЛЧАТ

РОДИНА МАКЕДОНИЈА целосно го поддржува викарниот епископ Стобиски отец Јаков во неговите напори да допре вистината до народот. Како вонпарламентарна партија тешко можеме да допреме до повеќе народ, единствено до верните наши гледачи и читатели. Долго време зборуваме на темата, ја разобличувавме Истанбулската конвенција, изворот на ова родовско зло! Достојниот владика преку организираните четири трибини со фондацијата Елеуса допре до народот за да конечно му се даде прилика да зборува и на мејнстрим медиум. За краткото отстапено време ги кажа сите вистински нешта, сите опасности кои демнеат, ја спомена и опасната Истанбулска конвенција која држави членки на ЕУ ја напуштија, некои не ја ниту ратификуваа. На последната трибина учество зеде и Коалицијата за заштита на децата за што сме посебно задоволни и почестени! Надеж влеваат искажаните ставови на…

ПрочитајПРЕД ВИСТИНАТА И БОГОВИТЕ МОЛЧАТ

НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ СО НАШИ ПАРИ ИМ ГО ОСТВАРИВМЕ СОНОТ ЗА НИВНОТО ПОВРЗУВАЊЕ-ОБЕДИНУВАЊЕ, КАКО САКАТЕ!

„...се оствари сонот на граѓаните (се мисли на Албанците воопшто) за автопатско поврзување од Ќафасан со Албанија до Блаце со Косово.“ Колумна-анализа на Елизабета Чингарова Матевска Безочно и безобзирно е да се даде горе наведенава изјава, поточно порака  од самобендисаниот преведувач од жолтата куќа, по вокација деликвент, самопрогласениот прв  вицепремиер во реално очекување да стане и премиер на северната, со што во ЧЕТИРИ балкански држави истовремено ќе има АЛБАНЦИ ПРЕМИЕРИ!  АШКОЛСУН ЌЕРАТА! Да не се вчудоневидуваме кога стратешките ни, на цел глас се фалат за нивното остварено дело, одличниот соживот помеѓу Албанците и некое си православно население во севернава!!! ФАКТИ ЗА КОРИДОРИТЕ 8 И 10 ПРЕД СЀ, НАГЛАСУВАМ се крева ДИМНА ЗАВЕСА од опозицијата и некои албански  медиуми  за изборот на надзорниот орган за  сума од 22 милиони…

ПрочитајНИЕ МАКЕДОНЦИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ СО НАШИ ПАРИ ИМ ГО ОСТВАРИВМЕ СОНОТ ЗА НИВНОТО ПОВРЗУВАЊЕ-ОБЕДИНУВАЊЕ, КАКО САКАТЕ!

ПОВТОРНО НА СЦЕНА КАУБОЈСКАТА АМЕРИКАНСКА (НА СТРАТЕШКИТЕ) ДИПЛОМАТИЈА

Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, пристигнува во земјата која е темелно урната од нивната хибридна војна, т.н. „Шарена револуција“, или како што вели самиот, во земјата на Албанците и православните. За нас Македонците означување како православни не е навредливо, но од контекстот во кој е ова кажано, многу добро разбираме која е улогата на американската дипломатија, онаа која нам ни е добро позната! Во нивната перцепција оваа територија е земјата на Албанците, без друг национален елемент во неа, односно само верски - православен, со избришан македонски во целина. За воља на вистината, гледајќи ја моменталната состојба и вклученоста на сите албански партии во Владата и привезокот СДС која е седната во нивен скут, но исти такви се и проамериканските ДПМНЕ,…

ПрочитајПОВТОРНО НА СЦЕНА КАУБОЈСКАТА АМЕРИКАНСКА (НА СТРАТЕШКИТЕ) ДИПЛОМАТИЈА