Родина Македонија: Проглас по повод т.н попис //////////

Проглас по повод т.н попис ////////// Почитувани Македонци по род, државјанство и самоопределба, како што предвидовме пролетта, токму така се случи. Тотален дебакл и комплетна неуспешност на импровизориумот наречен " Попис во вашата земја 2021" . РОДИНА МАКЕДОНИЈА уште со самите најави за спроведувањето на политичко-иридентистичка операција, наместо реален попис будно ги следи состојбите и навремено ја предупреди нацијата ДА НЕ УЧЕСТВУВА во фалсификатот, етноцидот и релативизирањето на цела една нација-Македонската. Цел и задача на таканаречениот попис беа : 1)прикажување и издигање на едно малцинство или народност на ниво на втора нација, за сметка на Македонската, а со тоа директно удирање на темелите на Р.Македонија како унитарна држава. И обид да се прикаже како федерат или конфедерација во која управуваат две нации. 2) Понижување и сведување на македонскиот…

Continue ReadingРодина Македонија: Проглас по повод т.н попис //////////

ТРИ ГОДИНИ ОД ТРИТЕ НЕ, НЕ ЗА НАТО, НЕ ЗА ЕУ И НЕ ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР!

На 30 септември 2018 година, македонската нација ја искористи единствената можна опција, да го бојкотира референдумот и да отвори мала врата во евроатлантската депонија, за народ кој се буди и кој не сака повеќе да живее како роб во сопствената земја, да излезе и да почне да живее слободно, по македонски. За потребите на однадвор конструираниот Етноцид за самобришење на македонската нација, дојдоа сите негови креатори, Терезеа Меј, Себастијан Курц, Ангела Меркел, Столтенберг, поддршка од Макрон, комплет целата демонкратска евроатлантска буламента. Карактеристично за оваа „елита“ е што со векови прави обиди да го избрише македонскиот народ од неговата етничка територија. Во конструктот учествуваше позицијата, но и опозицијата, исто така слуги на гореспоменатите, кои до 12:00 се думаа дали фекалиите, како што ги нарекоа слободарските Македонци, ќе успеат да…

Continue ReadingТРИ ГОДИНИ ОД ТРИТЕ НЕ, НЕ ЗА НАТО, НЕ ЗА ЕУ И НЕ ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР!

ПОВИК ДО СЛОБОДАРСКА МАКЕДОНИЈА!

До нас пристигнуваат сѐ повеќе информации за присилна вакцинација на вработени во државни институции, банки, фабрики и закана за бркање од работа, доколку тоа не го сторат. Сакаме да ги потсетиме одговорните во институциите, претпријатијата, дека присилната вакцинација со закани за бркање од работа е КРИВИЧНО ДЕЛО. Со Устав е загарантирано правото на избор на медицинска интервенција со согласност за секој жител на Република Македонија. Сите овие закани еден ден ќе бидат предмет на истраги и санкционирање на одговорните лица кои се дрзнале да извршат присилна вакцинација. Доколу настапи смрт на човек кој присилно е вакциниран, тоа ќе биде третирано како обид за убиство. Благовремено сопрете ги овие процеси! Родина Македонија ги повикува политичките партии, освен кампањите за локални избори и ветувања на планини и долини, сите да…

Continue ReadingПОВИК ДО СЛОБОДАРСКА МАКЕДОНИЈА!

ДАЛИ НЕИЗГРАДЕНИОТ КАРГО АЕРОДРОМ ОД ШТИП ГИ АСФАЛТИРАШЕ СКОПСКИТЕ УЛИЦИ?

Со Договорот за концесија од 2010 година, ТАВ се обврза на инвестиција од 200 милиони евра во модернизација и изградба на Скопскиот аеродром „Александар Велики“ и на Охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“. Предвидена беше и изградба на карго аеродром во Штип, а раководството на ТАВ најави дека таа треба да почне по 10 години откако ќе биде изготвена метеоролошка студија. Во 2020, поминува рокот од 10 години, како обврска за изградба на аеродромот во Штип! Родина Македонија дојде до информации за префрлени средства од страна на ТАВ, како компензација за НЕИЗГРАДЕНИОТ АЕРОДРОМ ВО ШТИП, инаку обврска од Договорот за концесија. Дали овие пари се злоупотребени токму во предизборнава кампања на СДС за масовно асфалтирање на улиците во Скопје и ширум Република Македонија? Дали уште еднаш на виделина излезе…

Continue ReadingДАЛИ НЕИЗГРАДЕНИОТ КАРГО АЕРОДРОМ ОД ШТИП ГИ АСФАЛТИРАШЕ СКОПСКИТЕ УЛИЦИ?

ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ДО ДИК (Државна Изборна Комисија) НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

После неуспешните обиди преку официјалните електронска пошта и телефонски броеви да добиеме информација колкави средства и припаѓаат на Родина Македонија за изборната кампања, Родина Македонија и јавно го прозива ДИК, два дена пред почеток на изборната кампања. Господа од ДИК, колкави средства и припаѓаат на Родина Македонија и на уште 110 други субјекти кои не се во Собранието, за изборна кампања? Би сакале да ја информираме јавноста и за донесените измени 1 минута до 12 од страна на ДИК, каде трошките 10%-те од вкупните средства наменети за изборна кампања на вонпарламентарни партии, 7% се префрлија на партии кои се во Собранието а немаат собраниски групи, а само 3% останаа за над 110 субјекти учесници во локалните избори. Позицијата и опозицијата земаат 90% од средствата за изборна камапња! Нам…

Continue ReadingЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ДО ДИК (Државна Изборна Комисија) НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

РОДИНА МАКЕДОНИЈА ГО ПОДДРЖУВА ГРАЃАНСКИОТ ПРОТЕСТ ПРОТИВ ФАШИСТИЧКИТЕ МЕРКИ НА ФИЛИПЧЕ

РОДИНА МАКЕДОНИЈА ГО ПОДДРЖУВА ГРАЃАНСКИОТ ПРОТЕСТ ПРОТИВ ФАШИСТИЧКИТЕ МЕРКИ НА ФИЛИПЧЕ Како и многу пати во изминативе година и половина, Родина Македонија согласно со својот став околу пландемиските мерки кои сега ја достигнуваат својата кулминација, ги поддржува сите граѓански протести на кои се изразува револтот на граѓаните кон фашистичките мерки на министерот Венко Филипче и намесничката антидржавна власт, со кои државата влегува во најтемното сценарио од своето осамостојување. -Како нераскинлив дел од народот, Родина Македонија, ги повикува своите членови, симпатизери, како и сите слободољубиви граѓани, независно на вера, националност и политичка определба, во недела на 15 август, во што помасовен број, да излеземе на протестите ширум државата организирани од самите граѓани. -Повикуваме на мирни, достоинствени протести, преку кои ќе му кажеме, НЕ! на фашистичкиот режим во најава. Никој…

Continue ReadingРОДИНА МАКЕДОНИЈА ГО ПОДДРЖУВА ГРАЃАНСКИОТ ПРОТЕСТ ПРОТИВ ФАШИСТИЧКИТЕ МЕРКИ НА ФИЛИПЧЕ

ДА ГИ ВРАТИМЕ ОПШТИНИТЕ ВО СЛУЖБА НА НАРОДОТ И КАКО ДЕЛ ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

РОДИНА МАКЕДОНИЈА, ЈАВЕН ПОВИК   КОАЛИЦИЈА СО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД,  ВИСТИНСКИТЕ НАРОДНИ ДВИЖЕЊА,  до  Македонците по род и државјанство.  Креирање на НАРОДНИ ЛИСТИ И КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И СОВЕТНИЦИ на  општините во Република Македонија. ДА ГИ ВРАТИМЕ ОПШТИНИТЕ ВО СЛУЖБА НА НАРОДОТ И КАКО ДЕЛ ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА! Катастрофалната, самоуништувачка  30 годишна досегашна политичка агенда на најголемите политички партии се причина за тоталниот распад на државата Македонија, е најголемиот поттик за една оваква взаемна коалиција. Само македонскиот народ, кој е суверенот на нашата држава може и има право да одлучи кој ќе го преставува во институциите на системот. Водени од парадигмата дека секој од нас најдобро знае кој во неговата средина би можел да биде негов репрезент, упатуваме повик за предлози за кандидати за градоначалници и советници. Основната идеолошка матрица…

Continue ReadingДА ГИ ВРАТИМЕ ОПШТИНИТЕ ВО СЛУЖБА НА НАРОДОТ И КАКО ДЕЛ ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ СО ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, ПЕТОК 18.6.2021, 20.00 ЧАСОТ, НА НАШАТА ФБ СТРАНИЦА И НА ЈУТЈУБ КАНАЛОТ РОДИНА МАКЕДОНИЈА https://www.youtube.com/channel/UCHwlELkHypgfsoNqAbcmI6g! ГОСТУВААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ, МАКЕДОНСКИ ПОЕТ, КНИЖЕВЕН И ЛИКОВЕН КРИТИЧАР, ЕСЕИСТ И ПРЕВЕДУВАЧ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ, МАКЕДОНИСТ. ТЕМА: МОБИЛИЗАЦИЈА НА ЦЕЛОКУПНИОТ МАКЕДОНСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ ВО ОДБРАНА НА ИДЕНТИТЕТОТ, ИНТЕГРИТЕТОТ И УНИТАРНИОТ КАРАКТЕР НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА И НАРОД. ПРЕТПЛАТЕТЕ СЕ НА ЈУТЈУБ КАНАЛОТ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА И ДОБИВАЈТЕ ИЗВЕСТУВАЊА ЗА СИТЕ ВИДЕО ОБЈАВИ

Continue ReadingРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ СО ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ

РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РУСИЈА“ УПАТУВА СРЕДЕЧНИ ЧЕСТИТКИ ДО РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД

По повод националниот празник на Руската федерација, Денот на Русија, на братски руски народ испраќаме средечни честитки во име на членовите на Родина Македонија. Нашите определби се односите меѓу Македонија и Русија во иднина да бидат на ниво на братски народи и држави, природни сојузници во зачувување на заедничките вредности на православната цивилизација, култура и кирилска писменост, семејство, традиција.

Continue ReadingРОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РУСИЈА“ УПАТУВА СРЕДЕЧНИ ЧЕСТИТКИ ДО РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД

(ВИДЕО) Родина Македонија: Реакција по истек на барањето, парламентарните опозициски партии да го напуштат собранието

Родина Македонија како народна партија работи пред сѐ за добробит на својот народ. Затоа остануваме на својот јасен став дека блокирање на клучните раскрсници во време кога граѓаните се враќаат од своите работни места, освен нервоза, гнев и хаос во сообраќајот, но и раскол помеѓу Македонците, не носи никакви резултати. Ние исто така остануваме доследни на ставот дека сѐ освен парализирање на институциите на системот (посебно од внатре), се само јалови обиди да се разниша конструктот „Северна“, освен ако сето ова не е уште едно однапред испланирано алиби за неуспехот. Имено, субјектите на кои од наша страна им беше сугерирано да го напуштат Собранието и институциите, а со тоа да го парализираат системот како главен предуслов за масовно излегување на Македонците и блокирање на цела Македонија; останаа глуви!…

Continue Reading(ВИДЕО) Родина Македонија: Реакција по истек на барањето, парламентарните опозициски партии да го напуштат собранието