ДА ГИ ВРАТИМЕ ОПШТИНИТЕ ВО СЛУЖБА НА НАРОДОТ И КАКО ДЕЛ ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

РОДИНА МАКЕДОНИЈА, ЈАВЕН ПОВИК   КОАЛИЦИЈА СО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД,  ВИСТИНСКИТЕ НАРОДНИ ДВИЖЕЊА,  до  Македонците по род и државјанство.  Креирање на НАРОДНИ ЛИСТИ И КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И СОВЕТНИЦИ на  општините во Република Македонија. ДА ГИ ВРАТИМЕ ОПШТИНИТЕ ВО СЛУЖБА НА НАРОДОТ И КАКО ДЕЛ ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА! Катастрофалната, самоуништувачка  30 годишна досегашна политичка агенда на најголемите политички партии се причина за тоталниот распад на државата Македонија, е најголемиот поттик за една оваква взаемна коалиција. Само македонскиот народ, кој е суверенот на нашата држава може и има право да одлучи кој ќе го преставува во институциите на системот. Водени од парадигмата дека секој од нас најдобро знае кој во неговата средина би можел да биде негов репрезент, упатуваме повик за предлози за кандидати за градоначалници и советници. Основната идеолошка матрица…

Continue ReadingДА ГИ ВРАТИМЕ ОПШТИНИТЕ ВО СЛУЖБА НА НАРОДОТ И КАКО ДЕЛ ОД РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ВО УЛОГА НА КОМАНДИР НА СС ДИВИЗИЈА, ЌЕ ЗАТВАРА НЕ ВАКЦИНИРАНИ!?

Пред сѐ секој слободоумен лик се запрашува, од каде тој, воопшто црпи кредибилитет и се уште е министер за здрaвство, покрај евидентниот негов неуспех во министерувањето, посебно во неуспехот со справувањето во кризата. Дали од изјавата дека ќе го вакцинира својот 12 годишен син, можеби исто како што ја вакцинираше внуката, преку капаче или можеби со предизборната малоумна парола ‘‘бесплатно здравство за сите во цела Европа‘‘!? Родина Македонија не e изненадена од најавата за следната фаза од Пландемијата „Ковид 19“, а тоа е целосно губење на индивидуалните права, кршење на Уставот, конвенциите и декларациите за човекови права и воведување на здравствена диктатура, со изолирање и дискриминација на луѓето кои не примиле вакцина. Уште на почеток, увидовме и укажавме дека се работи за Пландемија и конструкт, при што биолошкото…

Continue ReadingВЕНКО ФИЛИПЧЕ ВО УЛОГА НА КОМАНДИР НА СС ДИВИЗИЈА, ЌЕ ЗАТВАРА НЕ ВАКЦИНИРАНИ!?

РОДИНА МАКЕДОНИЈА БАРА ИТНО УКИНУВАЊЕ НА СЕОПФАТНОТО СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ОД УЧИЛИШТАТА!

До нас пристигнуваат документи, кои инаку се дел од Сеопфатното Сексуално Образование (ССО), во кои се објаснува наставната програма за 7 одделение, да повториме за 7 одделение, за деца од 12 годишна воздраст. Содржината претставува СКВЕРНАВЕЊЕ на ТРАДИЦИЈАТА, МОРАЛОТ, ДУХОТ, ДЕТСКИОТ НЕВИН СВЕТ, СЕМЕЈСТВОТО, УНИВЕРЗАЛНИТЕ И ХРИСТИЈАНСКИ ВРЕДНОСТИ! Идеологијата на перверзната западна цивилизација, никогаш не била и нема да биде дел од македонската култура, традиција и начин на живеење. На нашите деца на таа воздраст треба да им се обезбедат места за детска игра, чисти тоалети, удобни столчиња, современи сретства за следење на настава, спортски активности, социјализација, природа, креативност, училни ослободени од било каква индоктринација. Наспроти да се инсистира на тн ССО да се инсистира на сеопфатен современ курикулум, наставна програма, која ќе ја припремат адеквтни експерти од…

Continue ReadingРОДИНА МАКЕДОНИЈА БАРА ИТНО УКИНУВАЊЕ НА СЕОПФАТНОТО СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ОД УЧИЛИШТАТА!

ЗОШТО ПОРТУГАЛЦИТЕ, КОН ЕДЕН НАПАТЕН НАРОД МАКЕДОНСКИ, НАМЕСТО КАРАНФИЛИ МУ ИСПРАЌААТ ОТРОВНИ СТРЕЛИ!? ДАЛИ ФАШИЗМОТ СЕ‘ УШТЕ ВЛАДЕЕ ТАМУ!?

Зошто токму од Португалија, држава со која немаме скоро никакви посебно значителни врски, Македонија добива најголеми понижувања и навреди!? -Лисабонската декларција, од 1992год со која се забранува употреба на зборот Македонија во името на државата Македонија! Која е единстврена држава, полноправен носител на тоа име, кое и генерички и исконски ни припаѓа. -Официјалната, сега актуелна, изјава на португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закаријаш, која точно на последниот ден на португалското претседателство со Советот на ЕУ, добивме два „данајски подарока“: македонскиот јазик го нарече „северномакедонски“ и изјави дека тој некогаш бил дел од бугарскиот јазик. Имено протече (процури) португалскиот документ, со кој требаше да има доближување на македонско-бугарските преговори, во кој недвосмислено јасно е искажано како до тргање на бугарското вето за почеток на пристапните преговори…

Continue ReadingЗОШТО ПОРТУГАЛЦИТЕ, КОН ЕДЕН НАПАТЕН НАРОД МАКЕДОНСКИ, НАМЕСТО КАРАНФИЛИ МУ ИСПРАЌААТ ОТРОВНИ СТРЕЛИ!? ДАЛИ ФАШИЗМОТ СЕ‘ УШТЕ ВЛАДЕЕ ТАМУ!?

‘ВЛАСТА‘ ПРИЗНА ДЕКА ПРОМЕНАТА НА ХИМНАТА, ЗНАМЕТО, ГРБОТ, Е ПОПОГУБНО НАСПРОТИ БРИСЕЛСКОТО КОНТИНУИРАНО НЕ!

Сепак и власта, колку и да е предавничка и неприфатена од грто народ, секако нелегитимна, призна дека промената на химната, знамето, грбот , симболите на Македонија, се попогубни за државата од континуираното добивање црвен картон од Брисел. Имено, пробниот балон за мало дневно подзасткривање на неуспехот во Брисел, сепак е пробен балон на тоа што реално не очекува. ‘Мантрата‘, ЕУ, НАТО, бескрајното повторување, начин со кој Курто и Мурто се држат децениски на власт, како да им здодеа и на погорните, па ги слушаме дури и жалопојките на предЦедникот дека не вреди да изгубиме СЕ‘ за да влеземе во ЕУ, нешто на кое не му се ни приѕира стартот! Со каква ‘храброст‘ настапуваат т.н. аналитичари кога се дрзнуваат да даваат изјави од типот, дека актуелните државни симболи не…

Continue Reading‘ВЛАСТА‘ ПРИЗНА ДЕКА ПРОМЕНАТА НА ХИМНАТА, ЗНАМЕТО, ГРБОТ, Е ПОПОГУБНО НАСПРОТИ БРИСЕЛСКОТО КОНТИНУИРАНО НЕ!

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ СО ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, ПЕТОК 18.6.2021, 20.00 ЧАСОТ, НА НАШАТА ФБ СТРАНИЦА И НА ЈУТЈУБ КАНАЛОТ РОДИНА МАКЕДОНИЈА https://www.youtube.com/channel/UCHwlELkHypgfsoNqAbcmI6g! ГОСТУВААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ, МАКЕДОНСКИ ПОЕТ, КНИЖЕВЕН И ЛИКОВЕН КРИТИЧАР, ЕСЕИСТ И ПРЕВЕДУВАЧ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ, МАКЕДОНИСТ. ТЕМА: МОБИЛИЗАЦИЈА НА ЦЕЛОКУПНИОТ МАКЕДОНСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ ВО ОДБРАНА НА ИДЕНТИТЕТОТ, ИНТЕГРИТЕТОТ И УНИТАРНИОТ КАРАКТЕР НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА И НАРОД. ПРЕТПЛАТЕТЕ СЕ НА ЈУТЈУБ КАНАЛОТ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА И ДОБИВАЈТЕ ИЗВЕСТУВАЊА ЗА СИТЕ ВИДЕО ОБЈАВИ

Continue ReadingРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ СО ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ

РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РУСИЈА“ УПАТУВА СРЕДЕЧНИ ЧЕСТИТКИ ДО РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД

По повод националниот празник на Руската федерација, Денот на Русија, на братски руски народ испраќаме средечни честитки во име на членовите на Родина Македонија. Нашите определби се односите меѓу Македонија и Русија во иднина да бидат на ниво на братски народи и држави, природни сојузници во зачувување на заедничките вредности на православната цивилизација, култура и кирилска писменост, семејство, традиција.

Continue ReadingРОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РУСИЈА“ УПАТУВА СРЕДЕЧНИ ЧЕСТИТКИ ДО РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД

(ВИДЕО) Родина Македонија: Реакција по истек на барањето, парламентарните опозициски партии да го напуштат собранието

Родина Македонија како народна партија работи пред сѐ за добробит на својот народ. Затоа остануваме на својот јасен став дека блокирање на клучните раскрсници во време кога граѓаните се враќаат од своите работни места, освен нервоза, гнев и хаос во сообраќајот, но и раскол помеѓу Македонците, не носи никакви резултати. Ние исто така остануваме доследни на ставот дека сѐ освен парализирање на институциите на системот (посебно од внатре), се само јалови обиди да се разниша конструктот „Северна“, освен ако сето ова не е уште едно однапред испланирано алиби за неуспехот. Имено, субјектите на кои од наша страна им беше сугерирано да го напуштат Собранието и институциите, а со тоа да го парализираат системот како главен предуслов за масовно излегување на Македонците и блокирање на цела Македонија; останаа глуви!…

Continue Reading(ВИДЕО) Родина Македонија: Реакција по истек на барањето, парламентарните опозициски партии да го напуштат собранието

(ВИДЕО)Родина Македонија: Реакција на лицемерната одлука на претседателот на САД!

Владата на САД ни најави дека сите противници на Охридскиот и Преспанскиот договор ќе бидат ставени на црна листа!? Прашуваме, дали над 60% од македонската нација која го бојкотирше Референдумот од 30 септември 2018 година, каде јасно кажавме Не за Преспанскиот договор, Не за НАТО и Не за ЕУ, ќе се најдат на црната листа на САД? Ние се согласуваме дека Охридскиот и Преспанскиот договор се лицето на стратешките таканаречени сојузници на овој умрен Северџгански општествено политички систем. Договори донесени под закана на сила, воено менаџирани од западни сили и служби, хибридни војни, терористички напади, кршење на уставен поредок и договори кои се против волјата на македонската нација од двата референдума, се ништовни договори. https://youtu.be/kyvB11pKPYM Ова за нас е лицемерие и беда на една империја во изумирање, исплашена…

Continue Reading(ВИДЕО)Родина Македонија: Реакција на лицемерната одлука на претседателот на САД!

РОДИНА МАКЕДОНИЈА: ИНСИСТИРАМЕ НА ЦЕЛОСНА БЛОКАДА НА СЕВЕРНА (ВИДЕО)

    ПРЕСС ЦЕНТАР РОДИНА МАКЕДОНИЈА 7.6.2021 ИНСИСТИРАМЕ НА ЦЕЛОСНА БЛОКАДА НА СЕВЕРНА Родина Македонија постојано повикува на протест за спречување на кражба на историјата и идентитетот, името, но и стопирање на општата бугаризација на Македонците и македонската култура. Родина Македонија поддржува блокада на велепредавствата, етноцидот на Македонците и блокада на хунтата воопшто. Но, БЛОКАДА која би била комплетна, издржана и целосна, блокада на северна и на хунтата, како блокирање на собранието, институциите и квази системот на „Северна". Затоа ги повикуваме двете парламентарни опозициски партии на ЦЕЛОСНА БЛОКАДА на „северна“. Да покажеме конечно вистинска одбрана на Македонија и Македонците, наместо досегашните политики на мимикрија и клиентелизам и служење на туѓите интереси. На вас останува да одлучите дали овој пат ќе „изиграте" вистински?! Дали ќе застанете на вистинската страна?!…

Continue ReadingРОДИНА МАКЕДОНИЈА: ИНСИСТИРАМЕ НА ЦЕЛОСНА БЛОКАДА НА СЕВЕРНА (ВИДЕО)