КАЗНА ЗА ИСТАКНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ!?

Антидржавната конструкција „Северна“, подигната од „шарени револуционери“, одродени Македонци и УЧК активисти, под менаџмент на западните амбасади, се почесто врши тортура врз македонското население, не срамјеќи се тоа да го прави и на големи верски празници. На големиот православен христијански празник Водици во Охрид, „македонска“ полиција, во која немало ниту еден етнички Македонец, го легитимирала човекот кој го поставил македонско знаме во сопствената држава Република Македонија и му напишала прекршочна пријава. Апартхејдот „Северна“ се повеќе тоне во фашизам и антимакедонско дејствие, малтретирајќи и гонејќи Македонци. Да потсетиме на еден настан од 2019 година кога се развиори албанското знаме на Самоиловата тврдина, кое е знаме на туѓа држава и каде случајот помина само со некаква опомена. Срамен е и молкот на двете таканаречени македонски партии СДС и ДПМНЕ, кои…

ПрочитајКАЗНА ЗА ИСТАКНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ!?

ДАЛИ ЌЕ СТАНЕТЕ ЧЛЕНКА НА ЕУ ДО 2030 ГОДИНА, ЗАВИСИ ОД ВАС, КОЛКУ ПОБРЗО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД КОЛЕКТИВНАТА МЕМОРИЈА ДЕКА СТЕ МАКЕДОНЦИ И ПОТОМЦИ НА ФИЛИП И АЛЕКСАНДАР!

Мина и овогодишната амбасадорска тркалезна маса „Западниот Балкан помеѓу Западот и Истокот“, со наслов: „Северна Македонија, членка на ЕУ до 2030 година“, во организација на Советот на амбасадори, на 12.1.2023 год, која се одржа во Клубот на пратениците. На тркалезната маса, како што беше е најавено, се обратија претседателот Стево Пендаровски, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорите на Шведска, Франција, Холандија, Хрватска, Чешка и Романија, заменик-шефот на мисијата од Амбасадата на САД, како и поранешните амбасадори: Александра Наќева-Ружин, Зоран Јолевски, Ивица Боцевски и Тихомир Илиевски и како и претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска. На тркалезната амбасадорска маса, округла но на ќош, некако најаграсивно експлицитен беше евро амбасадорот, кој ете, по некоја…

ПрочитајДАЛИ ЌЕ СТАНЕТЕ ЧЛЕНКА НА ЕУ ДО 2030 ГОДИНА, ЗАВИСИ ОД ВАС, КОЛКУ ПОБРЗО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД КОЛЕКТИВНАТА МЕМОРИЈА ДЕКА СТЕ МАКЕДОНЦИ И ПОТОМЦИ НА ФИЛИП И АЛЕКСАНДАР!

ПОСЕТА ВО ВИСТИНСКО ВРЕМЕ!

Родина Македонија ја поздравува посетата на делегацијата на Руската православна црква предводена од Претседателот на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија митрополитот Волоколамски Антониј. Посебно нѐ радува вистинската братска соработка со нашата древна црква, како Македонска православна црква - Охридска архепископија. Духовното единство на црквите на двата братски славјански православни народи е повеќе од потребно, поготово во услови кога традицијата, моралот и верата сѐ поотворено се разнебитуваат од страна на моќни глобални центри. Бидете дел од Родина Македонија, дел од новиот #постзападен, #мултиполарен свет! https://rodina.org.mk/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0/embed/#?secret=XqWp8yBlYF#?secret=C7o7xcVFKi

ПрочитајПОСЕТА ВО ВИСТИНСКО ВРЕМЕ!

СИТЕ АЛБАНЦИ ОД „НАШАТА ЗЕМЈА“ КАЈ ЕДИ РАМА ВО ТИРАНА, ВО НИВНАТА ЗЕМЈА!

Интересно е што на овие средби нема претставници на политички партии од други етноси, нема ниту од граѓанските СДС и ДПМНЕ, а ги нема ниту коментарите од медиумските и невладини прозападни душегрижници за етнички баланс, полова застапеност и останати прозападни прикаски за мулти-култи, платени од големиот финансиски колач за медиумско заглупување на народите. За западните амбасади повеќе не говориме, тие се учители на двојните стандарди. Кој не ја гледа идејата за голема Албанија, без разлика дали ќе ја наречат таа идеја Западен или Отворен Балкан, ќе се разбуди во една историски ненаучена лекција од минатото, во крв, солзи и прогони. Не е тајна дека албанската емиграција купува куќи, имот сѐ подлабоко на територијата на Македонија за да го реализира веќе зацртаниот проект, карта, кој нема никаква врска ниту…

ПрочитајСИТЕ АЛБАНЦИ ОД „НАШАТА ЗЕМЈА“ КАЈ ЕДИ РАМА ВО ТИРАНА, ВО НИВНАТА ЗЕМЈА!

ДАЛИ НЕ ПОСТОИ АЛТЕРНАТИВА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ!?

„Не постои алтернатива за уставните измени“, изјави германската амбасадорка Анке Холштајн, која заминува од Македонија. Во исто време се јави и американската амбасадорка Анџела Агелер, „Уставните промени да се случат час поскоро“. Родина Македонија укажува на недипломатското однесување на европските и американски претставници во Република Македонија, кои веќе подолг период грубо се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, кршејќи ги меѓународните конвенции за дипломатски претставништва. Ги потсетуваме дека уставниот поредок на Република Македонија е грижа исклучиво на македонската нација и е внатрешно прашање. Македонија имаше два референдума на кои македонската нација јасно и недвосмислено се изјани по прашања од внатрешното уредување и нејзината позиција во однос на НАТО и ЕУ, како и Договорот од Преспа. Доколку навистина се загрижени за правото и Уставот, западните амбасадори треба да…

ПрочитајДАЛИ НЕ ПОСТОИ АЛТЕРНАТИВА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ!?

КАДЕ Е „ГЛУШЕЦОТ“? ЌЕ ОДГОВАРА ЛИ „МАЧКАТА„?

КОЛУМНА: СОФИЈА АЧКОСКА, ПРЕТСЕДАВАЧ НА КОМИСИЈАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ Празниците се зад нас. Заврши некако и првото полугодие од учебната 2022/23 година, а проблемите во образованието се заглавија како коска во грло, која треба под итно да се отстрани, во новата година. Од каде да тргнеме? Од лажните најави за бомби во училиштата, кои сакале да признаеме или не започнаа со оценувањето и тестирањето на учениците на крајот на првото тримесечеие, а завршија на крајот на првото полугодие, или од најавата на Министерот за образование и наука, дека учебниците кои иако ги чекавме целото прво полугодие, не стигнаа до последниот ден на годината или за тоа како после толку нереализирани работни денови, наставниците уапеаа реално да ги оценат учениците? На социјалните мрежи можеа да се се сретнат неколку претпоставки…

ПрочитајКАДЕ Е „ГЛУШЕЦОТ“? ЌЕ ОДГОВАРА ЛИ „МАЧКАТА„?

БАДНИКОВО ГРАНЧЕ -ИСКЛУЧИВО СРПСКИ ОБИЧАЈ???

  • Post category:Колумна

КОЛУМНА: TOMЧЕ ШИРКОВ, ЧЛЕН НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Сѐ почесто свештеници од МПЦ излегуват со „радикални препораки" од типот: „Палењето оган е чисто пагански обичај“ или „бадниковото гранче е чисто пагански обичај“. Според мене, но и според Декалогот и Евангелието, станува збор за гледиште, перспектива. Општо земено, „палењето оган" е универзален, меѓународен обичај, пагански и христијански и муслимански… Сечиј и општочовечки обичај, а многу тесногледо и исклучително размислување. Но, свештениците, т.е. некои од апологетите на „нашата црква" или подобро да речам претставниците на црквата од „нашата земја", отидоа чекор понатаму. Имено годинава тие тврдат дека дабовото (бадниково) гранче не е наш, туку чисто српски обичај и како таков треба да се исфрли како пагански??? Дали? Според моето скромно мислење Србите не се пагански народ и нивните обичаи…

ПрочитајБАДНИКОВО ГРАНЧЕ -ИСКЛУЧИВО СРПСКИ ОБИЧАЈ???

ДАЛИ ПОДДРШКАТА НА МУЦУНСКИ ЗА СЕОПФАТНО СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ Е ЗНАК ЗА НАПУШТАЊЕ НА КОНЗЕРВАТИВНИОТ СТАВ НА ДПНЕ ЗА СЕМЕЈСТВОТО

  • Post category:Колумна

КОЛУМНА: СОФИЈА АЧКОСКА, ПРЕТСЕДАВАЧ НА КОМИСИЈАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ Уште не се спушти прашината од вчерашната бомба во ООУ „Љубен Лапе“, во Општина Аеродром одекна уште една. Со тоа стана сосема јасно дека не само што директорката на Љубен Лапе нема да биде повикана на одговорност, туку ваквите активности се вклопуваат во агендата на општината на Општината Аеродром за промоција на проектот „Родово одговорно училиште“ кое во соработка со „Македонскиот институт за европски студии“ се планира да се спроведува во училиштата на Општина Аеродром, Претходниот министер за образование и наука Мила Царовска, насилно и нетранспарентно го воведе Сеопфатното Сексуално Образование – ССО на невладината „Хера“ во наставните програми, поради што мораше да се прости од министерската фотелја. Таа замина но, сепак ССО како кукавичко јајце го протна низ иглени…

ПрочитајДАЛИ ПОДДРШКАТА НА МУЦУНСКИ ЗА СЕОПФАТНО СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ Е ЗНАК ЗА НАПУШТАЊЕ НА КОНЗЕРВАТИВНИОТ СТАВ НА ДПНЕ ЗА СЕМЕЈСТВОТО

КОГА РОДИТЕЛИТЕ ЌЕ ГО ПОДИГНАТ ГЛАСОТ ДИРЕКТОРОТ СЕ ПОВЛЕКУВА

Жестока реакција на родителите на учениците од ООУ „Љубен Лапе“ во Скопје, да го запрат обидот на директорката за протнување на трансродови еднодневни активности во училиштето. Во услови на хаос во образовниот систем во Македонија, кога учениците поради наводно поставени бомби во училиштата изгубија голем број наставни часови, одекна уште една бомба, овој пат од ОУ „Љубен Лапе“ во населбата Аеродром во Скопје, во која со одобрение на директорката, учениците од VI до IX одделение, по теркот на западните трансродови општества цела недела ќе реализираат предновогодишни активности надвор од наставната програма зачинети со трансродови содржини. Оваа вест одекна како еден вид освестување на родителите кои како формални членови на Советите на родители во училиштата беа заобиколени и вчудоневидени од идејата, нивните деца во училиштето да практикуваат програма со…

ПрочитајКОГА РОДИТЕЛИТЕ ЌЕ ГО ПОДИГНАТ ГЛАСОТ ДИРЕКТОРОТ СЕ ПОВЛЕКУВА

ЗАШТИТНИЧКАТА НИКАНИЈА ИЛИ БОЖИЦАТА АПТЕРОС – НИКЕ

  • Post category:Колумна

КОЛУМНА: TOMЧЕ ШИРКОВ, ЧЛЕН НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Можеби сте слушнале за Викторија „божицата" на победата? А сигурно сте слушнале за Нике „старогрчката" божица на победата. Старогрчки е многу проблематичен термин. Стари Грци има само во старечките домови во Атина и по некој во центрите за нега на Скијатос и Санторини. Но, тоа е друга тема… Да се вратиме на Нике, тоа е Ник (псевдоним) на „божицата" Аптерос, таа била гласничка на Зевс и била раскошно облечена со свила и пурпур, го заведувала Зевс. Практично таа е преставена како конкубина, да не речам калаштура, со нормална големина на жена. За разлика од неа, македонската самовила Никанија била заштитничка на Родот и НаРодот. Се разбира народот на Македон. Таа била вила од проста причина што Македонците верувале во…

ПрочитајЗАШТИТНИЧКАТА НИКАНИЈА ИЛИ БОЖИЦАТА АПТЕРОС – НИКЕ