РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 05.05.2023 (петок), 21:30

ТЕМА: „ЖЕНИТЕ МАКЕДОНКИ ВО БОРБАТА ЗА ИНДИВИДУАЛНИТЕ И КОЛЕКТИВНИТЕ ПРАВА" УЧЕСНИЦИ: Виолета Петковска, член на Претседателството на Родина Македонија Гордана Гоџо, член на Претседателството на Родина Македонија Зоран Јованчев, Претседавач на Претседателството на Родина Македонија

ПрочитајРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 05.05.2023 (петок), 21:30

СОЧУВСТВО ДО СРПСКИОТ НАРОД ЗА ЖРТВИТЕ ВО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“

Со голема тага ја примивме страшната вест за убиствата во училиштето „Владислав Рибникар“.Од нашата организација и македонскиот народ ви испраќаме молитви за мир на душите, сочувство до семејствата и до целиот братски српски народ.На повредените им посакуваме успешно опоравување. Бидете силни и единствени во овие тешки моменти!Како припадници на истиот славјански род, време е да ги поставиме нашите општества на вредностите кои ги красеа нашите народи.

ПрочитајСОЧУВСТВО ДО СРПСКИОТ НАРОД ЗА ЖРТВИТЕ ВО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“
Read more about the article РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 28.04.2023 (петок), 21:30
Родински разговори

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 28.04.2023 (петок), 21:30

ТЕМА: "ЗА МАКЕДОНЦКИТЕ РАБОТИ; Анализа на врховизмот, поделбите меѓу Македонците и предизвикот како тоа да се надмине”. УЧЕСНИЦИ: Тодор Петров, Претседател на СМК. Томче Ширков, член на Претседателството на Родина Македонија, Во живо на нашиот јутуб канал. https://youtube.com/live/LmUmS_wJjls?feature=share

ПрочитајРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 28.04.2023 (петок), 21:30

СЕВЕРНА, РЕАЛНОСТ!?

Колумна: Зоран Јованчев, Претседавач на Родина Македонија Преспанскиот договор е договор без потпис од овластено лице, односно без потписот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Со самото тоа, тој е НИШТОВЕН. Се што се случуваше пред и после него е анго-саксонски инженеринг. Настаните пред „Преспанскиот договор“, со таканаречената „Шарена револуција“, се со сите елементи на класичен државен удар. Тука да ги спомнеме и предистражните мерки превземени од судот, каде Зоран Заев, инаку во тоа време лидер на опзицијата ,му се закануваше на актуелниот тогашен премиер Никола Груевски, со надворешни моќни служби, дека треба да ја предаде власта. Јас во целост се согласувам дека Северна ќе живее и е реалност во евроатланскиот свет, затоа што токму тој генератор на моќ ја напојува. Само на англосаксонците им е дозволено…

ПрочитајСЕВЕРНА, РЕАЛНОСТ!?

НЕЗАБОРАВ…

...ЕДИНАЕСЕТ  ГОДИНИ (12 април 2012 год.) ОД МАСАКРОТ КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО! ТЕЖОК ПЕТОК БЕШЕ... ...КРВАВИ СОЛЗИ ТЕЧЕА ОД ОЧИТЕ НА НАШИТЕ МРТВИ ДЕЦА... РАЗВРСКА НЕМА... И ТИЕ ПЕТ НЕВИНИ ЖРТВИ СЕ ДЕЛ ОД ЗАГОВОРОТ БРИШЕЊЕ НА МАКЕДОНИЈА! НИВНИТЕ ЧИСТИ, НЕВИНИ ДУШИ ПОСТАВЕНИ НА ЖРТВЕНИКОТ ЗА ДОКУСУРУВАЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ И НА МАКЕДОНИЈА, НА СЀ ШТО Е МАКЕДОНСКО! НЕКА ВИ Е ВЕЧНА СЛАВА И ПАМЈА! ВИЕ СТЕ НОВИТЕ МАКЕДОНСКИ МАЧЕНИЦИ..                                                                                                                                                                          НИЕ, МАКЕДОНЦИТЕ ЗЕМАМЕ ЗАВЕТ ДА ВЕ ОСВЕТИМЕ И ОСВЕТЛИМЕ!!! Придружете се на телеграм каналот на Родина Македонија Телеграм Родина Бидете дел од Родина Македонија, дел од новиот #постзападен, #мултиполарен свет! https://rodina.org.mk/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0/

ПрочитајНЕЗАБОРАВ…

СРАМНО ОДНЕСУВАЊЕ НА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНСКИ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК!

„Просторот овде е затруен од дезинформации генерирани од Русија“, изјави Џејмс Рубин - специјалниот претставник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент. Американскиот специјален претставник побара затвoрање на руската новинска агенција Russia Today (RT) на глобално ниво, затвoрање на RT во Белград, како и затвoрање на руски медиуми во Република Македонија. Оваа апсурдност е траги-комична бидејќи македонскиот медиумски простор е под целосна контрола на западните информативни пропагандни системи, а сѐ останато функционира алтернативно, надвор од националните фрекфенции. За какви руски медиуми и руско влијание говори тој кога во Македонија се слеани 67 милиони американски долари за борба против руските „дезинформации“? Сѐ што доаѓа од САД е декадентно, анти демократско, корупциско. Луѓе без манири ни доаѓаат и си земаат за право да диктираат услови на…

ПрочитајСРАМНО ОДНЕСУВАЊЕ НА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНСКИ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК!

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КОСМОНАУТИКАТА

На покана на Амбасадата на Руската Федерација, а по повод Меѓународниот ден на космонаутиката, делегација на Родина Македонија положи свежо цвеќе на споменикот на Јуриј Гагарин. На 12 април 1961 година, Јуриј Гагарин советски космонаут направил успешен лет во вселената, прв во светската историја. Полетувајќи од космодромот Бајконур, неговото вселенско летало Восток-1 направило една обиколка околу Земјата и успешно слетало во регионот Саратов. Летот траел 108 минути, а два дена подоцна народот во Москва го пречекал со радост новиот херој, вселенскиот пионер. Историчарот Александар Железњаков ќе каже: „Гагарин го трансформираше човештвото од едноставен биолошки вид во вид кој може да го замисли целиот универзум надвор од Земјата.“ Во 2011 година овој ден, 12 април се прогласи за Меѓународен ден на космонаутиката од страна на Генералното собрание на ОН…

ПрочитајМЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КОСМОНАУТИКАТА

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 07.04.2023 (петок), 21:30

ТЕМA: „МПЦ-ОА, ОБИЧНО ИМЕ, РЕЛИГИСКА ЗАЕДНИЦА ИЛИ СУШТИНА, ИДЕНТИТЕТ И 2000 ГОД. КОРЕН НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ“ УЧЕСНИЦИ: Томче Ширков и Зоран Јованчев, членови на Претседателството на Родина Македонија Во живо на нашиот јутуб канал.

ПрочитајРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 07.04.2023 (петок), 21:30

ДРЖАВАТА НАСУШНА ПОДАЈ НИ ЈА НАМ ДЕНЕС

ПИШУВА МАРТИН БУРОВСКИ. ЧЛЕН НА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Уште во 2018 година кога за втор пат ја напуштив државата поради школување, отецот ме благослови и рече: „Ја напушташ Македонија кога е во едно големо искушение”. Но, тогаш бев помлад и секако колективната свест како уметник не ми дозволуваше да ја заборавам Татковината. По моето враќање дома и до ден денешен искушенијата сѐ повеќе и повеќе вријат и зовираат на нашето тло и нашата Татковина како да го губи тлото под нозе. Навидум личи дека нашата земја има премногу народ, па не водиме грижа еден за друг и затоа млади, а и постари животи згаснуваат сѐ повеќе и повеќе. Мојата порака е дека животот не е борба! Животот е љубов и смирение пред Бога. Така никој нема да…

ПрочитајДРЖАВАТА НАСУШНА ПОДАЈ НИ ЈА НАМ ДЕНЕС

АПЕЛ ЗА МАСОВНО ПОТПИШУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА ЗА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МПЦ-ОА

#ОРГАНИЗАЦИЈАТАРОДИНАМАКЕДОНИЈА Испраќа јавен АПЕЛ ЗА МАСОВНО ПОТПИШУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА ЗА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МПЦ - ОА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ja споделува загриженоста на верниците за името, статусот и достоинството на МПЦ-ОА и во таа смисла ја поздравува петицијата со Изјава за Декларација за МПЦ-ОА, како поддршка на Светиот Aрхиерејски Синод на МПЦ-ОА. Затоа јавно го повикуваме македонскиот народ масовно да ја потпише Декларацијата за МПЦ-ОА! Очекуваме Декларациите бидат доставени до САС на МПЦ-ОА! Ги повикуваме и охрабруваме САС на МПЦ-ОА да го послуша гласот на верниците, затоа што во Изјавата за Декларација за МПЦ-ОА сѐ е за доброто на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и верниот македонски народ! РОДИНА МАКЕДОНИЈА смета дека Црквата-наследничка на Охридската Климентова Архепископија и Јустинијана Прима нема потреба од дополнителни признавања на…

ПрочитајАПЕЛ ЗА МАСОВНО ПОТПИШУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА ЗА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МПЦ-ОА