СРАМНО ОДНЕСУВАЊЕ НА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНСКИ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК!

„Просторот овде е затруен од дезинформации генерирани од Русија“, изјави Џејмс Рубин - специјалниот претставник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент. Американскиот специјален претставник побара затвoрање на руската новинска агенција Russia Today (RT) на глобално ниво, затвoрање на RT во Белград, како и затвoрање на руски медиуми во Република Македонија. Оваа апсурдност е траги-комична бидејќи македонскиот медиумски простор е под целосна контрола на западните информативни пропагандни системи, а сѐ останато функционира алтернативно, надвор од националните фрекфенции. За какви руски медиуми и руско влијание говори тој кога во Македонија се слеани 67 милиони американски долари за борба против руските „дезинформации“? Сѐ што доаѓа од САД е декадентно, анти демократско, корупциско. Луѓе без манири ни доаѓаат и си земаат за право да диктираат услови на…

ПрочитајСРАМНО ОДНЕСУВАЊЕ НА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНСКИ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК!

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КОСМОНАУТИКАТА

На покана на Амбасадата на Руската Федерација, а по повод Меѓународниот ден на космонаутиката, делегација на Родина Македонија положи свежо цвеќе на споменикот на Јуриј Гагарин. На 12 април 1961 година, Јуриј Гагарин советски космонаут направил успешен лет во вселената, прв во светската историја. Полетувајќи од космодромот Бајконур, неговото вселенско летало Восток-1 направило една обиколка околу Земјата и успешно слетало во регионот Саратов. Летот траел 108 минути, а два дена подоцна народот во Москва го пречекал со радост новиот херој, вселенскиот пионер. Историчарот Александар Железњаков ќе каже: „Гагарин го трансформираше човештвото од едноставен биолошки вид во вид кој може да го замисли целиот универзум надвор од Земјата.“ Во 2011 година овој ден, 12 април се прогласи за Меѓународен ден на космонаутиката од страна на Генералното собрание на ОН…

ПрочитајМЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА КОСМОНАУТИКАТА

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 07.04.2023 (петок), 21:30

ТЕМA: „МПЦ-ОА, ОБИЧНО ИМЕ, РЕЛИГИСКА ЗАЕДНИЦА ИЛИ СУШТИНА, ИДЕНТИТЕТ И 2000 ГОД. КОРЕН НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ“ УЧЕСНИЦИ: Томче Ширков и Зоран Јованчев, членови на Претседателството на Родина Македонија Во живо на нашиот јутуб канал.

ПрочитајРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 07.04.2023 (петок), 21:30

ДРЖАВАТА НАСУШНА ПОДАЈ НИ ЈА НАМ ДЕНЕС

ПИШУВА МАРТИН БУРОВСКИ. ЧЛЕН НА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА РОДИНА МАКЕДОНИЈА Уште во 2018 година кога за втор пат ја напуштив државата поради школување, отецот ме благослови и рече: „Ја напушташ Македонија кога е во едно големо искушение”. Но, тогаш бев помлад и секако колективната свест како уметник не ми дозволуваше да ја заборавам Татковината. По моето враќање дома и до ден денешен искушенијата сѐ повеќе и повеќе вријат и зовираат на нашето тло и нашата Татковина како да го губи тлото под нозе. Навидум личи дека нашата земја има премногу народ, па не водиме грижа еден за друг и затоа млади, а и постари животи згаснуваат сѐ повеќе и повеќе. Мојата порака е дека животот не е борба! Животот е љубов и смирение пред Бога. Така никој нема да…

ПрочитајДРЖАВАТА НАСУШНА ПОДАЈ НИ ЈА НАМ ДЕНЕС

АПЕЛ ЗА МАСОВНО ПОТПИШУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА ЗА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МПЦ-ОА

#ОРГАНИЗАЦИЈАТАРОДИНАМАКЕДОНИЈА Испраќа јавен АПЕЛ ЗА МАСОВНО ПОТПИШУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА ЗА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МПЦ - ОА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ja споделува загриженоста на верниците за името, статусот и достоинството на МПЦ-ОА и во таа смисла ја поздравува петицијата со Изјава за Декларација за МПЦ-ОА, како поддршка на Светиот Aрхиерејски Синод на МПЦ-ОА. Затоа јавно го повикуваме македонскиот народ масовно да ја потпише Декларацијата за МПЦ-ОА! Очекуваме Декларациите бидат доставени до САС на МПЦ-ОА! Ги повикуваме и охрабруваме САС на МПЦ-ОА да го послуша гласот на верниците, затоа што во Изјавата за Декларација за МПЦ-ОА сѐ е за доброто на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и верниот македонски народ! РОДИНА МАКЕДОНИЈА смета дека Црквата-наследничка на Охридската Климентова Архепископија и Јустинијана Прима нема потреба од дополнителни признавања на…

ПрочитајАПЕЛ ЗА МАСОВНО ПОТПИШУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА ЗА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МПЦ-ОА

ЗАБЕГАВТЕ 780% !

Уставниот суд, инаку уште една недостојна институција која зема плата од Буџетот на Република Македонија, односно од народната каса, а кој испорачува континуирана неправда, непочитување и кршење на Устав, државен удар, прогон на луѓе кои бранеле Устав, донесе одлука, после која функционерите може да си ги зголемат платите за 78%, но и платите на самите „чесни“ судии. Па така Претседателот, кој својот народ си го нарече стока и кој не би живеел во земјата на која е Претседател, една случајна личност на таа позиција, ќе зема народни пари, незаслужено од 93.000 на 165.000 денари. Пратениците, посебен вид на луѓе, безрбетници, кои предадоа се што можеше да се предаде од унитарност, знаме, име, идентитет, ќе земаат народни пари незаслужено, од 60.000 денари на фантастични 103.000 денари. Премиер, министри, заменици…

ПрочитајЗАБЕГАВТЕ 780% !

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 07.04.2023 (петок), 21:30

ТЕМA: „ГЕОПОЛИТИЧКИТЕ ПРОМЕНИ ШАНСА ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ“ УЧЕСНИЦИ: Владимир Трајковски и Зоран Јованчев, членови на Претседателството на Родина Македонија Во живо на нашиот јутуб канал. https://youtube.com/live/XXMEsYn2h4A?feature=share

ПрочитајРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 07.04.2023 (петок), 21:30

ТРИ ГОДИНИ ПОД ОФИЦИЈАЛНА НАТО ЧИЗМА

Колумна: Елизабета Чингарова Матевска, член на Претседателството на Родина Македонија Ако според НАТО стандардите, северЏганија не смее да има воени авиони, ЧУМУ ТОГАШ НЕ НАДЛЕТУВААТ ТУЃИ БОМБАРДЕРИ!Да ни покажуваат колку се надмоќни, над нас!? Во не така далечната 1993 год во Собранието на Р. Македонија е усвоена Резолуција за дефинирање на надворешно политичките приоритети на земјата, а тоа се членството во НАТО и во ЕУ.Кои се преточија во малоумната флоскула „БЕЗАЛТЕРНАТИВНАТА НИ ЕВРОАТЛАНТСКА ИДНИНА.“ ВЕЌЕ, ПОЛУЖИВИ СВЕДОЦИ СМЕ НА НАШАТА НЕБИДНИНА! Ако и некако, ние обичните, наспроти „помазаните“, живуркавме некако надевајќи се и чекајќи поубави денови, од 2016 година наваму веќе вратите за пристоен живот херметички ни се затворија. За да со насилно сменетото ни наше исконско генеричко име Македонија, воедно насилно бевме окупирани од НАТО алијансата и…

ПрочитајТРИ ГОДИНИ ПОД ОФИЦИЈАЛНА НАТО ЧИЗМА

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 24.03.2023 (петок), 21:30

ТЕМA: " Стапица за деца 2- Вовед во Македонската погибел" УЧЕСНИЦИ: Томче Ширков и Гордана Гоџо, членови на Претседателството Во живо на нашиот јутуб канал. https://www.youtube.com/watch?v=nX5iK7zt4UY

ПрочитајРОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, 24.03.2023 (петок), 21:30

ПРЕД ВИСТИНАТА И БОГОВИТЕ МОЛЧАТ

РОДИНА МАКЕДОНИЈА целосно го поддржува викарниот епископ Стобиски отец Јаков во неговите напори да допре вистината до народот. Како вонпарламентарна партија тешко можеме да допреме до повеќе народ, единствено до верните наши гледачи и читатели. Долго време зборуваме на темата, ја разобличувавме Истанбулската конвенција, изворот на ова родовско зло! Достојниот владика преку организираните четири трибини со фондацијата Елеуса допре до народот за да конечно му се даде прилика да зборува и на мејнстрим медиум. За краткото отстапено време ги кажа сите вистински нешта, сите опасности кои демнеат, ја спомена и опасната Истанбулска конвенција која држави членки на ЕУ ја напуштија, некои не ја ниту ратификуваа. На последната трибина учество зеде и Коалицијата за заштита на децата за што сме посебно задоволни и почестени! Надеж влеваат искажаните ставови на…

ПрочитајПРЕД ВИСТИНАТА И БОГОВИТЕ МОЛЧАТ