Уценетата Инсталација на ЦИА ИНТЕГРА, изјави дека и „Мицковски бил уценет“. Натпревар на Вазалите кој повеќе ќе се упика на Анти-Македонските Душмани!

Волкот крзното го менува, карактерот не. И со и без знамето на САД во позадина, настапите им се исти, антимакедонски, манипулантски и преварантски. Ова го покажа гостувањето на Интегра во Австралија, ги потцени и навреди Македонците кои живеат таму и при напад на бес поради тоа што го разголија како шпион на ЦИА во антимакедонска мисија, јавно призна и го потврди вазалскиот однос на таканаречените македонски партиски елити. Мицковски е уценет човек, не чекајте спас од него, рече Љупчо, чија што партија Интегра, газдите на Мицко ја спремаат за една од наследниците на овој вазалски политички систем. Магарето го обвинува зајакот за големите уши.  Дпне и сдс се делегитимирани од народот, мора некој да ја продолжи агендата, Интегра е една од неколкуте вазалски партии во зародиш за таа…

ПрочитајУценетата Инсталација на ЦИА ИНТЕГРА, изјави дека и „Мицковски бил уценет“. Натпревар на Вазалите кој повеќе ќе се упика на Анти-Македонските Душмани!

Во Македонскиот соросоиден театар на апсурдот, Стево промовира бугарски разголени певици и корумпирани олигарси како филантропи

Натпреварот за пехарот на глупоста продолжува. Заев додава, Пендаровски го превзема баскетот ииии тројка. Стево и овојпат поентираше максимално. Веќе е сериозна конкуренција на Заев. Во едно интервју истресе толку многу глупости, што човек просто не знае од кај да почне. Нашите учебници по историја, замислете, биле исти (веројатно лоши) и кон западните држави, не само кон Бугарија. Дали после прогласувањето на фашистичката окупација од страна на бугарската војска за ослободување, Стево не спрема за прогласување на Хитлер за миротворец? Понатаму Стево се жали дека во Македонија постоеле луѓе на средна и постара возраст, кои младите ги учеле дека е лошо човек да биде богат и дека сите богати на запад биле престапници. Од каде ли го ископа овој податок?? Или можеби ова е само невешто извртување на…

ПрочитајВо Македонскиот соросоиден театар на апсурдот, Стево промовира бугарски разголени певици и корумпирани олигарси како филантропи

Родина ќе ги забрани казината и обложувалниците во Македонија

Новоизградена скопска населба. На улицата се наоѓаат четири обложувалници, две казина, две кафулиња, еден маркет, една аптека, една пиљарница а ниту една градинка, нема педијатриска ординација, нема игротека. Месарницата не ја издржа високата кирија, па ја затворија. Градинка и школо има само во урбанистичкиот план, и во тој на претходната власт и на сегашната. Во оваа населба 90% од жителите се млади брачни парови со мали деца и високи камати за своите стамбени кредити, плати никакви. Фирма на Мијалков отвора 25 обложувалници. Лиценца доби од владата на сдс, која на власт дојде јавајќи ги борците против „фамилијата мијалкови“ и слугувајќи на западните „демократски„ амбасади, притоа силно лажејќи го народот дека еднаш за секогаш ќе расчисти со криминалците како Мијалков. И не само што не го казнија, и не…

ПрочитајРодина ќе ги забрани казината и обложувалниците во Македонија

РОДИНА ќе го Прекине Слугувањето на Македонија на Фашизоидни УЧК Терористи во кое Корумпираните Полтрони од СДС/ДПНЕ ја Доведоа Македонија!

Од насловите кои овие денови ми бодат во очи: „Ослободени двајцата Балисти што расекоа полицаец во Тетово“, , Приведени Комити од инспектори албанци, без никаков повод“, „Груби: Ќе славиме каде што сакаме и како сакаме“, За Шекеринска нормално било да има шуга меѓу војниците“. Ослободени се двајцата членови на албанската навивачка група Балисти од тетово. Директорот на затворот не знае зошто. Стигнала наредба од горе, веројатно од некоја западна амбасада, оти теророт против Македонците мора да продолжи, мора да се стимулираат напаѓачите. Имено група од 9 балисти минатиот месец нападнале двајца Македонци во Тетово. Во обидот на двајцата полицајци да ги заштитат нападнатите, едниот се здобил со расекотини од нож. Затвор за Македонците што ја пеат химната на својата држава, слобода за терористите. Речиси истовремено, во Скопје се…

ПрочитајРОДИНА ќе го Прекине Слугувањето на Македонија на Фашизоидни УЧК Терористи во кое Корумпираните Полтрони од СДС/ДПНЕ ја Доведоа Македонија!

МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА – ПРАИЗВОР НА СИТЕ СЛОВЕНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ

Денешната Македонска православна црква претставува возобновен црковен облик на поранешните црковни организации кои во континуитет постоеле на територијата на Македонија, почнувајќи од I век, а подоцна во рамките на Источното римско царство, па во Самуиловата држава, за време на Турското ропство, и се до денес, кога суштествува во облик на Македонска православна црква – Охридска архиепископија, враќајќи ја својата автокефалност во 1967 година (во Одлуката за прогласување на автокефалноста на Македонската православна црква, во членот 1 стои: „Македонската православна црква – наследничка на обновената Охридска архиепископија – се прогласува автокефална“. Веројатно ниту една црква, посебно во словенскиот православен свет, немала таков закономерен пат и развој, каков што имала Македонската црква. Во 51 година апостол Павле во Охрид ја основал првата црковна општина во Европа. При повторното доаѓање, во…

ПрочитајМАКЕДОНСКАТА ЦРКВА – ПРАИЗВОР НА СИТЕ СЛОВЕНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ

ИНТЕРВЈУ ЗОРАН ЈОВАНЧЕВ,ЧЛЕН НА ИО-РОДИНА, ЗА РУСКИОТ ПОРТАЛ „ПОЛИТНАВИГАТОР“: Приоритет за Македонија е вклучување во Евроазискиот сојуз од Лисабон до Владивосток

«ПолитНавигатор» : Зошто вашата организација во последно време спроведува протести? Каква е реакцијата на општеството? Дали излегуваат многу луѓе на протестите? Какви се вашите планови за иднина? Зоран Јованчев : Родина излегува на протести поради политичката угнетеност на народот од страна на наметнатата, недемократска, прозападна власт, но и нивното штетно дејствување по македонскиот народ и државата Македонија. Впрочем и појавувањето на Родина на политичката сцена се должи токму на оваа состојба во Македонија. Реакциите на народот се во најголема мера восхитувачки, бидејќи ние протестираме за теми и говориме на начин на кој размислуваат сите Македонци. За жал многу малку луѓе се охрабруваат јавно да ги искажат своите ставови поради физичката и психолошката тортура што оваа така наречена власт ја спроведува врз сопствениот народ, а која што тортура од…

ПрочитајИНТЕРВЈУ ЗОРАН ЈОВАНЧЕВ,ЧЛЕН НА ИО-РОДИНА, ЗА РУСКИОТ ПОРТАЛ „ПОЛИТНАВИГАТОР“: Приоритет за Македонија е вклучување во Евроазискиот сојуз од Лисабон до Владивосток

ЗА ХЕРОСТРАТ, ШЕЌЕРИНСКА И ПРЕСПА

Ќе беше подобро ако не се навикневме од нашите политичари да слушаме глупости. И тоа не само што ги слушаме туку и да присуствуваме на натпревар во кој „натпреварувачите“ се натпреваруваат кој да излезе пред јавноста со поголема глупост. Ова ни се случува секојдневно. А, медиумите, оние кои се највлијателни, отстапуваат место само за ваквите репрезенти на македонската жална стварност. Еве, имавме можност да слушнеме од Радмила Шеќеринска, исто таква брилијантна глупост, според која, односно според нејзе, „За Преспа знаевме само ние дома. Денес за Преспа знае целиот свет. Светот и соседите свртија нов лист, решивме децениски проблем и ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО.“ Па, поентира со тоа дека „Покажавме што значи државничко однесување, работевме за сегашноста, но и за иднината на нашите деца, одиме кон…

ПрочитајЗА ХЕРОСТРАТ, ШЕЌЕРИНСКА И ПРЕСПА

РЕАКЦИЈА РОДИНА, Средба Мицковски и Борисов

Средбата Мицковски-Борисов уште еднаш ја покажа бедата на политичкиот систем на Северна, овој пат таканаречениот „опозициски“ нејзин дел. Општењето на Бојко Борисов со името на Државниот удар Северна помина во славење на американизмот и западноевропејството на ДПНЕ. Ѓорчев бил половина американец, другиот бил стипендист на европските влади, третиот бил во Советот на Европа, сите големи слуги на западниот интерес, ниту еден репрезент на македонскиот народ и македонските национални интереси и Република Македонија. А СДС била за Белград и Москва. Какво ниско ниво на општење на меѓународна сцена! Затоа и така ве пречекуваат со потрошена вода и бричење на суво. Мицковски и ДПНЕ неможат да ја видат реалноста, годината и векот во кој денеска живееме, да не говориме за геополитичките промени, новиот надоаѓачки мултиполарен свет. За жал западните институти…

ПрочитајРЕАКЦИЈА РОДИНА, Средба Мицковски и Борисов

Реакција Родина за грчкиот трговски бренд „Македонија е голема и Грчка“

Македонија е „голема и грчка“, такви пораки денеска ни пристигаат од лулката на „европската“ „цивилизација“ Грција, членка на ЕУ и НАТО, земја во која „не постојат“ малцинства, малцински права, ниту Македонци.Мегали Грција беше и сеуште е проект на западните монархии. Проектот го пратеше етничко чистење и промена на етничката карта на Егејска Македонија.Тортури, силувања, запалени села, цркви, забрана за името Македонија, Македонско, Македонци, забрана за употреба на македонскиот јазик, вистински пекол за Македонците, од кој бегаа во бранови према соседните и прекуокеанските земји. Паралелно со етничкото чистење, со договорот од Лозанo 1923 година 1,2 милиони христијанско мешано население од Мала Азија беше донесено во Егејска Македонија, познати помеѓу нашиот народ како Маџири, за промена на етничката карта на Македонија.1948 англиските, француските и американски авиони ги фрлија првите напалм…

ПрочитајРеакција Родина за грчкиот трговски бренд „Македонија е голема и Грчка“

Над 1000-та условувања на ЕУ/НАТО плус најновото за 5Г интернет, имаат само едно објаснување, ФАШИЗАМ и ТОТАЛИТАРНА КОНТРОЛА!

Мора да извршите приватизација за да влезете во еу/нато. Се разбира нека биде криминална, никој официјално од западните дипломати не го побара криминалниот начин, но никој официјално и не побара да се сопре, да се најдат и осудат виновниците како што бараа на пример за Уставобранителите од 27 Април. Зошто? Мора да го смените името за да се интегрирате во еу/нато. Мора ја албанизирате Македонија. Официјално никој од западните дипломати не го рече ова, но секогаш вршеа притисок и беа главни креатори од лажните масовни труења во училишта со доминантно албанска застапеност, преку законот за високо образование во далечната 1997 преку кој албанскиот јазик влезе во високото образование, преку војната 2001, рамковниот договор,  фалсификуваниот попис, амнестијата на терористите, законот аз територијална поделба, етапното воведување на двојазичноста на државно…

ПрочитајНад 1000-та условувања на ЕУ/НАТО плус најновото за 5Г интернет, имаат само едно објаснување, ФАШИЗАМ и ТОТАЛИТАРНА КОНТРОЛА!