РОДИНА ќе го згасне стариот западен проект голема Албанија подметнат со новото име – Мини Шенген

После неуспехот со Европската Унија на македонскиот народ му се подметнува сега друга умоболна ментална матрица, Мини Шенген, каде Македонија, Албанија, Србија а утре и Косово ќе имаат отворени граници.Спонзори на проектот се истите западни сили кои го креираа проектот Голема Албанија во Виена пред повеќе од 100 години и кој донесе огромни страдања и етнички чистења на православното словенско население на Балканот.Континуитетот на служење на големоалбанската идеја на западните интереси не треба многу да се елаборира, но добро е да ги осветлиме процесите кои денеска не водат на истата патека.Албанците се најверните експоненти на американската и западноевропската политика на Балканот пред се САД, Австрија, Италија и Германија.Помеѓу 20 милионскиот Словенски балкан креираа втора држава Косово, енклави во насока на автономија во Црна Гора, јужна Србија, Македонија, користејќи…

ПрочитајРОДИНА ќе го згасне стариот западен проект голема Албанија подметнат со новото име – Мини Шенген

Пораката на Макрон, Иднината на Европа и Македонскиот Пат

Барајќи прием во ЕУ после промена на сопственото име и поништување на својата историја, нелегалните власти одеднаш се најдоа пред затворената и заклучена врата на ЕУ. Утешна награда речиси и да немаше, освен ветување, од бирократите во заминување, дека евентуално би ни дозволиле да кампуваме во дворот на ЕУ. Францускиот претседател Емануел Макрон кој лично го запечати ветото за државата, која тој ја нарекува Северна, воедно најави дека влегувањето во ЕУ веќе не може да се изведе на брз и лесен начин. Одлуката беше неочекувана за многумина од политичките редови во Македонија, кои со идејата и ветувањето за влегување во ЕУ успеваа да се одржат на власт и да пропагираат состојба на понизност и послушност како возвишено поведение. Оние Македонците, кои сеуште не беа освестени, сега се најдоа…

ПрочитајПораката на Макрон, Иднината на Европа и Македонскиот Пат

Поради корумпираниот човечки отпад на власт, на само 6 км од центарот на Скопје се складираат канцерогени отрови

Постојано низ Скопје се чувствува миризба на хемикалија, киселост во градите и неподнослива миризба. Тоа се чувствува и за викендите, кога автомобилите мируваат а и ќумбињата во топлите октомври и ноември. 50.000 тони канцероген линдан на 6 км. од центарот на милионското Скопје. Шарени презентации за чист воздух, една влада, друга влада и последната пучистичка антинародна инсталација која велеше Ајрооо нема, Ајродром, Ајро. Нивните прошетки со маски, Соросовите невладини организации кои театар правеа на улиците, сите до една, имаа само една улога, да урнат една власт и толку. Во четвртокот на 6км од центарот на Скопје граѓаните уште во 10:30 часот осетија силна миризба. Во 12:00 часот по пријава на граѓаните неколку инспектори гледаа во небото, Ајрото го бараа. Во 18:00 се дозна за хемикалија која може да…

ПрочитајПоради корумпираниот човечки отпад на власт, на само 6 км од центарот на Скопје се складираат канцерогени отрови

Господине Мицковски, Заев не во историјата, туку треба да оди в затвор

A СДС не во опозиција, туку во меѓународен список на забранети терористички организации за злосторство против сопствениот народ.За потсетување, Заев не го избра народот на избори, туку го наметнаа на власт воено-разузнавачки структури, преку нелегални прислушкувања, закани упатени кон тогашниот легитимно избран премиер, за кои јавноста имаше прилика да се увери од снимениот материјал и серија јавни деструктивни акции режирани и платени од странски организации а во јавноста познати како шарена револуција. Сето ова се случуваше со силни дипломатски притисоци од одредени западни амбасадори и западни политичари, припадници на темната западна елита. Сето ова сумирано, а прикажано преку призмата на современите воени теории, представува окупација на Македонија и на македонскиот народ, изведена со специјална војна и преку  државен удар и воспоставување на марионетска влада, уништување на државата Македонија…

ПрочитајГосподине Мицковски, Заев не во историјата, туку треба да оди в затвор

Говор на омраза или пресуда на народот, оној македонскиот, не некој анонимен

Сосема сте во право, г.Ружин, новите механизми на комуникација му овозможуваат на секого да си го каже сопственото мислење, да пресуди занекој настан или личност, да ја каже сопствената вистина. Е сега вас ве заболе народната вистина, тоа е ваш проблем. Што мислевте сиве овие години кога местевте тендери, кога лапавте провизии од македонските душмани кои вие ги нарекувате стратешки партнери, кога си ги вработувавте децата за месечна плата во износ од целогодишна на една текстилна работничка? Што мислевте кога го испокрадовте народот до гола кожа? Што мислите сега кога се обидувате да го преименувате народот, да му го одземете идентитетот, да му ја продадете историјата? Мислите ли дека народниот суд ќе ве остави без пресуда. Овие навреди на кои вие се жалите, се само соопштување на пресудата,…

ПрочитајГовор на омраза или пресуда на народот, оној македонскиот, не некој анонимен

Поддршка на маршот за чист воздух

Без храна човекот може да издржи 1-2 месеци, без вода 1-2 недели но без воздух за повеќето од нас ќе биде чудо ако преживееме 1-2 минути. За жал либералниот капитализам и алчните политичари и капиталисти, во трката за вечен економски раст и неограничен профит, на површина ја извадија својата ограничена свест, за себе, за своите блиските и за планетата земја. Полнејќи ги своите сефови и банкарски сметки, ја наполнија земјината атмосфера со отров. Парите за себе, отровот за сите. Господо безумни профитери, нашиот воздух е наше природно право, а не ваш неограничен ресурс за бесконечно богатење. Родина во целост го поддржува протестниот марш за чист воздух во Петок, 29 ноември 2019 од 17:00 до 19:00 пред министерството за животна средина и просторно планирање. Родина во своите програмски цели…

ПрочитајПоддршка на маршот за чист воздух

НАТО и ЕУ нема алтернатива е празната мантра по која се распознаваат сите западни инсталации во евроатланската колонија Балкан

Ќе излезете од руска амбасада и во првите 10 секунди лидерот на ДПНЕ како дете кога ќе гo фатиш во беља ќе изјави, ама чичко не бев јас, НАТО и ЕУ нема алтернатива. Ќе ви ги затворат портите на ЕУ, ќе ве претворат во некаква тампон зона, понижени, голи, искамшикувани и Северни и лидерот на СДС со истата колонијална мантра, НАТО и ЕУ нема алтернатива. Токму западните институти и служби ги креираа и инсталираа оваквите клонови во македонската политика во скоро сите политички партии, а тоа пак е одраз на силината и искреноста на евроатланската идеја на Балканот и во Македонија за која се повеќе народ е свесен. Македонија денеска е класична колонија од која се исцрпуваат човечките и природните ресурси, а во неа треба да остане се…

ПрочитајНАТО и ЕУ нема алтернатива е празната мантра по која се распознаваат сите западни инсталации во евроатланската колонија Балкан

Сите држави или имаат или бараат алтернатива на НАТО и ЕУ, само Македонија ли нема алтернатива?

  • Post category:Колумна

Вести во последните 7 дена кои нема да ги слушнете и видите на македонските медиуми.Африка исплати 500 милијарди евра колонијални такси на Франција.Русија отпиша 20 милијарди долари долг на Африка.Самит Африка-Русија во Сочи на кои присуствуваа 47 државници.Велика Британија за 5 пати го зголеми увозот на руски гас.Германија преговара со кинескиот Хуавеј за 5Г мрежа во Германија.Пентагон потврди дека го предале клучниот сирискиот град Манџиб на Русите.Вежба Словенско братство во Србија со напредниот руски стратешки систем С-400.Србија потпиша договор со Евроазија.Македонија не започна преговори во ЕУ, после 27 години исполнување на сите мазохистички западни желби, 10 препораки и државен удар изведен од западните агенции за инсталирање на Северна, е оваа информација е 24/7 на сите медиуми, дека сепак има надеж за 2050 година, Во Македонија НАТО и ЕУ…

ПрочитајСите држави или имаат или бараат алтернатива на НАТО и ЕУ, само Македонија ли нема алтернатива?

РОДИНА ќе го Отпише Македонскиот Надворешен Долг, Нека си го Земаат од Корумпираните на Кои им ги Даваа, не од Нашите Деца и Внуци!

  • Post category:Uncategorized

Родина ќе го Отпише Долгот кон Меѓународните Банкари Даден на Корумпираните Елити за Нивно Лично Богатење! Глобалните комерцијални банки кои даваа кредити на корумпираните политички елити за да завршат во приватни џебови во исто време кога сами ги оценуваа како корумпирани по нивните меѓународни стандардни индикатори (Светска Банка, ММФ итн) нека се ги бараат сега долговите назад токму од тие корумпирани елити. Родина нема да дозволи вашето лично корумпирано богатење да го плаќаме ние, нашите деца, внуци и правнуци! Според анализите на Родина корумпираните политички елити исцицуваат 1.4 Милијарди Долари годишно од Македонската Економија и намерно ја носат во неизбежен финансиски и економски колапс и банкрот кој и е планиран од страна на глобалистите и нивните марионети со цел да покажат, еве не можеме ние сами да се…

ПрочитајРОДИНА ќе го Отпише Македонскиот Надворешен Долг, Нека си го Земаат од Корумпираните на Кои им ги Даваа, не од Нашите Деца и Внуци!

Како се “Отуѓуваат” Хидроцентрали? И Сега ХидроМицко е Мицко-Милионер или Мицко со ХидроБратучед?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за порталот Макфакс откри ексклузивна информација, изјавувајќи дека тој веќе не е сопственик на удел на хидроцентралите од 7 проценти, "гордо" пренесува ДПНЕ сајтот. Нам обичните граѓани ни останува нејасно како тоа се отуѓуваат Хидроцентрали. Да не збoруваме и како професор во сосема друга сфера со професорска плата кој никогаш не бил бизнисмен воопшто доаѓа до удел во хидроцентрали? Не знаеме, сме немале, па интересно е да ни се објасни каде завршуваат отуѓените хидроцентрали? Во дом за отуѓени хидроцентралчиња? Дали сега ХидроМицко е само Мицко со Хидро-Братучед? Или ако е продадено на неделниот таен пазар за хидроцентрали некаде околу Скопје каде од проценето 10-милионскиот (во Евра) заврши уделот на ХидроМицко? Ги подели ли со сиромашните како Робин Худ? Можеби ги даде за борба…

ПрочитајКако се “Отуѓуваат” Хидроцентрали? И Сега ХидроМицко е Мицко-Милионер или Мицко со ХидроБратучед?