РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ СО ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ

РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ, ПЕТОК 18.6.2021, 20.00 ЧАСОТ, НА НАШАТА ФБ СТРАНИЦА И НА ЈУТЈУБ КАНАЛОТ РОДИНА МАКЕДОНИЈА https://www.youtube.com/channel/UCHwlELkHypgfsoNqAbcmI6g! ГОСТУВААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ, МАКЕДОНСКИ ПОЕТ, КНИЖЕВЕН И ЛИКОВЕН КРИТИЧАР, ЕСЕИСТ И ПРЕВЕДУВАЧ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ, МАКЕДОНИСТ. ТЕМА: МОБИЛИЗАЦИЈА НА ЦЕЛОКУПНИОТ МАКЕДОНСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ ВО ОДБРАНА НА ИДЕНТИТЕТОТ, ИНТЕГРИТЕТОТ И УНИТАРНИОТ КАРАКТЕР НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА И НАРОД. ПРЕТПЛАТЕТЕ СЕ НА ЈУТЈУБ КАНАЛОТ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА И ДОБИВАЈТЕ ИЗВЕСТУВАЊА ЗА СИТЕ ВИДЕО ОБЈАВИ

Continue Reading РОДИНСКИ РАЗГОВОРИ СО ЕФТИМ КЛЕТНИКОВ И ДАРДАН ВЕНЕТСКИ

РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РУСИЈА“ УПАТУВА СРЕДЕЧНИ ЧЕСТИТКИ ДО РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД

По повод националниот празник на Руската федерација, Денот на Русија, на братски руски народ испраќаме средечни честитки во име на членовите на Родина Македонија. Нашите определби се односите меѓу Македонија и Русија во иднина да бидат на ниво на братски народи и држави, природни сојузници во зачувување на заедничките вредности на православната цивилизација, култура и кирилска писменост, семејство, традиција.

Continue Reading РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РУСИЈА“ УПАТУВА СРЕДЕЧНИ ЧЕСТИТКИ ДО РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД

(ВИДЕО) Родина Македонија: Реакција по истек на барањето, парламентарните опозициски партии да го напуштат собранието

Родина Македонија како народна партија работи пред сѐ за добробит на својот народ. Затоа остануваме на својот јасен став дека блокирање на клучните раскрсници во време кога граѓаните се враќаат од своите работни места, освен нервоза, гнев и хаос во сообраќајот, но и раскол помеѓу Македонците, не носи никакви резултати. Ние исто така остануваме доследни на ставот дека сѐ освен парализирање на институциите на системот (посебно од внатре), се само јалови обиди да се разниша конструктот „Северна“, освен ако сето ова не е уште едно однапред испланирано алиби за неуспехот. Имено, субјектите на кои од наша страна им беше сугерирано да го напуштат Собранието и институциите, а со тоа да го парализираат системот како главен предуслов за масовно излегување на Македонците и блокирање на цела Македонија; останаа глуви!…

Continue Reading (ВИДЕО) Родина Македонија: Реакција по истек на барањето, парламентарните опозициски партии да го напуштат собранието

(ВИДЕО)Родина Македонија: Реакција на лицемерната одлука на претседателот на САД!

Владата на САД ни најави дека сите противници на Охридскиот и Преспанскиот договор ќе бидат ставени на црна листа!? Прашуваме, дали над 60% од македонската нација која го бојкотирше Референдумот од 30 септември 2018 година, каде јасно кажавме Не за Преспанскиот договор, Не за НАТО и Не за ЕУ, ќе се најдат на црната листа на САД? Ние се согласуваме дека Охридскиот и Преспанскиот договор се лицето на стратешките таканаречени сојузници на овој умрен Северџгански општествено политички систем. Договори донесени под закана на сила, воено менаџирани од западни сили и служби, хибридни војни, терористички напади, кршење на уставен поредок и договори кои се против волјата на македонската нација од двата референдума, се ништовни договори. https://youtu.be/kyvB11pKPYM Ова за нас е лицемерие и беда на една империја во изумирање, исплашена…

Continue Reading (ВИДЕО)Родина Македонија: Реакција на лицемерната одлука на претседателот на САД!

РОДИНА МАКЕДОНИЈА: ИНСИСТИРАМЕ НА ЦЕЛОСНА БЛОКАДА НА СЕВЕРНА (ВИДЕО)

    ПРЕСС ЦЕНТАР РОДИНА МАКЕДОНИЈА 7.6.2021 ИНСИСТИРАМЕ НА ЦЕЛОСНА БЛОКАДА НА СЕВЕРНА Родина Македонија постојано повикува на протест за спречување на кражба на историјата и идентитетот, името, но и стопирање на општата бугаризација на Македонците и македонската култура. Родина Македонија поддржува блокада на велепредавствата, етноцидот на Македонците и блокада на хунтата воопшто. Но, БЛОКАДА која би била комплетна, издржана и целосна, блокада на северна и на хунтата, како блокирање на собранието, институциите и квази системот на „Северна". Затоа ги повикуваме двете парламентарни опозициски партии на ЦЕЛОСНА БЛОКАДА на „северна“. Да покажеме конечно вистинска одбрана на Македонија и Македонците, наместо досегашните политики на мимикрија и клиентелизам и служење на туѓите интереси. На вас останува да одлучите дали овој пат ќе „изиграте" вистински?! Дали ќе застанете на вистинската страна?!…

Continue Reading РОДИНА МАКЕДОНИЈА: ИНСИСТИРАМЕ НА ЦЕЛОСНА БЛОКАДА НА СЕВЕРНА (ВИДЕО)

ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ДО ИСЛАМСКАТА ВЕРСКА ЗАЕДНИЦА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

Почитувани верски претставници на исламската верска заедница, упатуваме јавен протест од многу жители од подрачјето на Скопје и другите градови, поради јачината на звукот кој доаѓа од џамиите, како и времето во кое тоа се прави, рано наутро 4:00. Практикувањето на верата никако не треба да биде на сметка на нарушување на мирот на останатите жители. До Бога се стигнува тивко, со молитва во себе, љубов и почитување. Воедно повикуваме и на реакција од официјалните органи, кои имаат задача да го обезбедат јавниот ред и мир за сите припадници на македонската нација. Родина Македонија во својата програма ќе се залага за воведување на „Мирни часови“ кои ќе траат од 22:30 до 08:00, како и ригорозно мерење на јачина на звукот кој доаѓа од било кој објект кој се…

Continue Reading ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ДО ИСЛАМСКАТА ВЕРСКА ЗАЕДНИЦА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ПО ПОВОД ФОРМИРАЊЕ НА ПАРТИЈА ПОД ИМЕ ИЛИРИДА

Родина Македонија ги повикува судската и извршната власт во Македонија да го отфрлат барањето за регистрација на иридентистичка и претенционистичка партија која во својата платформа има зацртано окупирање и откинување на делови од територијата на Република Македонија. Го повикуваме и јавниот обвинител да покрене постапка против идеолозите и заговорниците на иридентизам и граѓанска војна во Македонија. Родина Македонија воедно ги повикува сите лидери на партии и државни функционери, вклучително и Македонците со албанско етничко потекло, јавно да се оградат и да ја осудат оваа грозоморна идеја. Ве потсетуваме дека оваа и слични идеи се поразени во XIX-от, XX-от, но и во XXI-от (2001г). Да ја осудиме и отфрлиме сите заедно поразената идеја на време, за да не мора подоцна да ја решаваме во крвава граѓанска војна. Затоа што,…

Continue Reading ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ПО ПОВОД ФОРМИРАЊЕ НА ПАРТИЈА ПОД ИМЕ ИЛИРИДА

СООПШТЕНИЕ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ПРОТЕСТОТ ЗА СЛОБОДА НА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ!

Политичката партија Родина Македонија го потврдува своето присуство на протестот пред Владата на Република Македонија, на 29.5.2021 година, организиран за слобода на уставобранителите. По тој повод, Родина Македонија ги повикува своите членови и симпатизери да се придружат на протестот и достоинствено да го изразат своето незадоволство од самоволните и неодмерени постапки на властите и судските органи во вршењето на досега невиден прогон на македонските патриоти. Родина Македонија се обраќа и до другите граѓани на Република Македонија да излезат пред Владата на Република Македонија и, достоинствени и сплотени, да покажеме отпор на оние кои го уриваат секое човечко достоинство и патриотизам на своите граѓани. Настанот треба да биде народна реакција и не треба да биде злоупотребен за партиски цели, поради што, Родина Македонија очекува дека нема да се истакнуваат…

Continue Reading СООПШТЕНИЕ НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ПРОТЕСТОТ ЗА СЛОБОДА НА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ!

РОДИНА МАКЕДОНИЈА: ДЕН НА СВЕТИТЕЛИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ, ДА ПРОГОВОРИМЕ ЗА ГЛАГОЛИЦАТА, ДА ЗАЧУВАМЕ СЕ ШТО Е НАШЕ МАКЕДОНСКО ОД МАКЕДОНИЈА!

ДЕН НА СВЕТИТЕЛИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ Да проговориме за глаголицата. Родина Македонија, Да зачуваме се‘ што е наше Македонско од Македонија! А - Јас (Бог) З - знам (гледам) Аз - Буки - Веди - Глаголи Ова се четирите букви од глаголицата и од кирилицата, Во која е кодирана тајната дека Бог е логос, Односно, дека Бог е збор (идеја, информација, самосвесна мисла). Глаголица или кирилица...света азбука, свето слово, мудрост, езотерија, вибрации, поука, сведоштво, светителство, просветление, инициација! Глаголицата е божевтсвена азбука, света азбука, која пренесува древни и мистични посланија. Секоја буква означува божји печат, кои преку вибрации ги пренесуват божјите посланија. ЗАРЕМ ОВА СПОЗНАНИЕ , БОЖЈИ БЛАГОСЛОВ, СЛУЧАЈНО ПРОИЗЛЕГЛО ОД ОВА СВЕТО ТЛО, ОД СВЕТАТА ЗЕМЈА МАКЕДОНСКА И НЕЈЗИНИТЕ СИНОВИ, СВЕТИТЕЛИТЕ РАМНОАПОСТОЛИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ!!! МАКЕДОНСКАТА ГЛАГОЛИЦА –…

Continue Reading РОДИНА МАКЕДОНИЈА: ДЕН НА СВЕТИТЕЛИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ, ДА ПРОГОВОРИМЕ ЗА ГЛАГОЛИЦАТА, ДА ЗАЧУВАМЕ СЕ ШТО Е НАШЕ МАКЕДОНСКО ОД МАКЕДОНИЈА!

РЕАКЦИЈА НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ПРОТЕРУВАЊЕТО НА РУСКИОТ ДИПЛОМАТ

Политичката партија Родина Македионија изразува крајно незадоволство и зачуденост од повторното протерување на руски дипломат. Протерувањето на руски дипломати станува пракса на самопрогласените македонски власти, без да се има каков било политички и дипломатски усет и мерка за реалните меѓународни состојби и околности, со што директно ја втурнуваат Република Македонија во авантуристичка сегашност и неизвесна иднина. Родина Македонија бара од македонските таканаречени власти да престанат да бидат слепи поддржувачи и послушници на западните евро – атлантски структури, без притоа да го следат автентичниот македонски интерес. Свесни дека оваа власт нема капацитет да ги препознава, чува и развива тие интереси, апелираме до македонската јавност да не ги подржува и да ги осудува овие непромислени активности на властите, зашто со ваквите потези остануваме и понатаму недостоинствен и коленичарски субјект за…

Continue Reading РЕАКЦИЈА НА РОДИНА МАКЕДОНИЈА ПО ПОВОД ПРОТЕРУВАЊЕТО НА РУСКИОТ ДИПЛОМАТ